Simona Halep s-a calificat în turul al treilea la Miami Open

Sport 24 Martie 2017 / 20:35 925 accesări

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a treia favorită, s-a calificat vineri seară în turul al treilea al turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, după ce a dispus în trei seturi, cu 6-4, 2-6, 6-3, de Naomi Osaka. Japoneza cu origini haitiene, în vârstă de 19 ani, s-a dovedit o adversară puternică şi tenace, astfel că Halep s-a impus cu destulă dificultate. Meciul s-a întrerupt de mai multe ori din cauza ploii, pauza cea mai lungă fiind cea din setul 3, care a durat peste 45 de minute.

În turul al treilea, sportiva constănțeană o va întâlni pe câştigătoarea din meciul Anett Kontaveit (Estonia, locul 112 WTA, venită din calificări) - Ekaterina Makarova (Rusia, locul 35 WTA, cap de serie numărul 32). Simona Halep a atins anul trecut faza sferturilor de finală la Miami Open, dar cea mai bună performanţă din cariera ei în Florida a fost calificarea în semifinale, obținută în 2015.

Meciul Soranei Cîrstea (65 WTA) cu Anastasija Sevastova (Letonia, 25 WTA), din turul 2, a fost întrerupt joi seară din cauza ploii. Partida s-a oprit după aproape o oră de joc la scorul de 6-6, în primul set, și 6-4 în tie-break pentru româncă, urmând să continue vineri seară. Câştigătoarea o va întâlni turul următor pe daneza Caroline Wozniacki, fost lider mondial. Sportiva aflată acum pe locul 12 în clasamentul WTA a trecut de Varvara Lepchenko (SUA, 83 WTA), în două seturi, 6-1, 6-2. În primul tur al turneului de la Miami, Sorana Cîrstea a trecut de Monica Puig, în două seturi, scor 6-2, 6-4.