Simona Halep și-a aflat adversara din finala turneului de la Roma

Sport 20 Mai 2017 / 19:35 479 accesări
Elina Svitolina a profitat de abandonul Garbinei Muguruza

Jucătoarea ucraineană Elina Svitolina, numărul 11 mondial, s-a calificat sâmbătă în finala turneului WTA de la Roma, dotat cu premii în valoare totală de 2.775.745 dolari, în care o va avea ca adversară pe românca Simona Halep, duminică, de la ora 14.00, în direct la Digi Sport 2.

Sâmbătă, în penultimul act al competiției, Svitolina conducea cu 4-1 în primul set al întâlnirii cu Garbine Muguruza, în momentul în care tenismena spaniolă a abandonat, după doar 22 minute de joc, acuzând probleme la coapsa stângă.

Simona Halep, numărul patru mondial, trecuse în prima semifinală, disputată tot sâmbătă, cu 7-5, 6-1, de olandeza Kiki Bertens.

Reprezentanta țării noastre, care va juca a doua sa finală consecutivă, după ce săptămâna trecută a câștigat titlul la Madrid, a mai întâlnit-o o singură data pe Elina Svitolina in circuitul WTA, în 2013, in primul tur al turneului de la Sofia, victoria revenind atunci Simonei Halep în două seturi, scor 6-1, 6-1.