Simona Halep și-a aflat adversra din turul secund al turneului de la Miami

21 Martie 2017 / 21:30 533 accesări

Simona Halep va juca cu Naomi Osaka în turul secund al turneului Masters de la Miami, după ce sportiva niponă a reuşit să se impună în disputa cu Kristina Kucova, scor 6-2, 6-3, în primul tur al competiţiei.

Simona Halep şi-a aflat adversara din turul doi la turneul de la Miami. Românca aflată pe locul cinci în clasamentul WTA o va întâlni pe Naomi Osaka, din Japonia. În disputele directe, Simona Halep conduce cu 1-0, după ce s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-3, în turul al treilea al turneului de la Roland Garros.

Simona Haep se află pe aceeaşi parte de tablou cu liderul mondial Angelique Kerber, pe care o poate întâlni în semifinale.

Sportiva originară din Constanţă, aflată pe locul 5 în clasamentul mondial, a fost eliminată în turul al treilea al turneului de la Indian Wells, scor 3-6, 3-6, de Kristina Mladenovic (locul 26 WTA).

Irina Begu este cap de serie numărul 28 la turneul Masters de la Miami. Sportiva româncă va evolua în turul secund cu Lara Arruabarrena, care a trecut, scor 7-5, 6-1, pe Natalia Vikhlyantseva. În partidele directe, scorul este egal, 1-1. Ultima dată s-a impus Irina Begu, pe 4 ianuarie 2016, scor 6-2, 6-3, în primul tur al turneului de la Shenzen.

Turneul Premier Mandatory de la Miami este dotat cu premii totale în valoare de 6,8 milioane de dolari.