Sorana Cîrstea și Ana Bogdan, în turul secund la Rio de Janeiro

Tenis / Circuitul WTA

Sport 16 Februarie 2016 / 15:09 606 accesări
Ana Bogdan a avansat fără mari probleme în turul al doilea la Rio de Janeiro

Tenismenele Sorana Cîrstea și Ana Bogdan s-au calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Rio de Janeiro, dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari. Aflată la primul turneu WTA la care participă din septembrie, când pierdea în calificări la Tokyo, Cîrstea, locul 199 WTA, a dispus cu 6-2, 6-1 de brazilianca Beatriz Haddad Maia, locul 228 WTA, după 65 de minute de joc efectiv, dar meciul a fost întrerupt o bună perioadă de timp din cauza ploii, fiind reluat de la scorul de 6-2, 2-0 și 40-15, după 46 de minute. Românca în vârstă de 25 ani a mai învins-o pe Maia, în vârstă de 19 ani, tot în Brazilia, în semifinalele turneului ITF de la Guaruja, cu 2-6, 6-3, 6-1. Pentru un loc în sferturi, Cârstea se va lupta cu slovena Polona Hercog, cap de serie nr. 5 și locul 83 WTA. Românca a câștigat ambele meciuri directe de până acum: în 2010, în calificări la New Haven, cu 6-2, 6-4, și în 2012, în primul tur de la Barcelona, când adversara a abandonat după primul set, 6-4.

Ana Bogdan, locul 160 WTA, a trecut cu scorul de 6-2, 6-3 de brazilianca Gabriela Ce, locul 246 WTA, după o oră și 28 de minute. Românca o va întâlni în turul secund pe câştigătoarea confruntării dintre Rebecca Peterson (Suedia, locul 136 WTA) şi Lara Arruabarrena-Vecino (Spania, 89 WTA, cap de serie nr. 6). Cîrstea și Bogdan și-au asigurat câte un cec de 3.400 de dolari și 30 de puncte WTA.

În schimb, Andreea Mitu, cap de serie nr. 8 și 102 WTA, a cedat în fața americancei Shelby Rogers, locul 131 WTA, cu scorul de 6-2, 6-2, după 70 de minute. Pentru prezența la Rio, românca va primi 2.100 de euro și un punct WTA.

În proba de dublu, Mitu și Danka Kovinic (Muntenegru), favorite nr. 3, vor înfrunta în primul tur cuplul format din Alize Lim (Franța) și Francesca Schiavone (Italia), în timp ce Elena Bogdan și Mihaela Buzărnescu vor juca împotriva dublului alcătuit din Mariana Duque-Marino (Columbia) și Tatjana Maria (Germania).