Spania - Rusia este finala Futsal EURO 2016

Fotbal în sală / EURO 2016

Sport 12 Februarie 2016 / 15:42 1169 accesări
Romulo (nr. 15), un brazilian naturalizat, a marcat în prelungiri golul calificării în finală pentru Rusia

Echipele Spaniei și Rusiei s-au calificat în finala Campionatului European de fotbal în sală și vor juca sâmbătă, de la ora 22.00, la Belgrad, pentru titlu. Gazda EURO 2016 a ratat dramatic calificarea în finala mare, pierzând după prelungiri, scor 2-3, semifinala cu selecționata Rusiei! Serbia, una dintre revelațiile actualei ediții a CE, a terminat la egalitate cu vicecampioana ediției precedente, la sfârșitul timpului regulamentar scorul fiind 2-2. Rușii au marcat prin Eder Lima (minutul 12 și 45 de secunde), Abramov (32,27) și Romulo (43,32), iar pentru gazde au punctat Kocici (25,50) și Simici (35,19). Meciul din Kombank Arena a fost urmărit de 16.161 de spectatori.

Rusia s-a calificat în a treia sa finală consecutivă la EURO și a șasea în total, având un singur titlu în palmares, cel câștigat în 1999. Eder Lima, eliminat de pe teren, va rata finala.

În cea de-a doua semifinală, Spania a oprit Kazahstanul din drumul spre o finală total nesperată de asiatici, care în sferturi au eliminat Italia, campioana en titre. Ibericii au învins cu 5-3 și s-au calificat în a opta lor finală europeană, din 10 posibile! Spania a câștigat până acum de șase ori trofeul, în 1996, 2001, 2005, 2007, 2010 și 2012. În 1999 au pierdut finala în fața Rusiei, după lovituri de departajare, iar în 2003 și 2014 s-au clasat pe locul 3.

În disputa contra kazahilor, golurile ibericilor au fost marcate de Bebe (7,34), Miguelin (16,10), Raul Campos (17,32 și 38,54) și Alex (26,28), respectiv Dovgan (3,17), Leo (35,39) și Jamankulov (37,17). Finala mică, Serbia - Kazahstan, va avea loc tot sâmbătă, dar de la ora 19.30.

Kazahstan a eliminat Italia, campioana europeană la futsal!