Spania a învins Franța la Paris grație tehnologiei video

Sport 29 Martie 2017 / 18:11 327 accesări
Silva și Deulofeu au marcat golurile Spaniei la Paris

Marți seară a fost o zi plină de meciuri amicale inter-țări pentru selecționatele din Europa, mai puțin pentru naționala antrenată de neamțul Daum... În cel mai așteptat joc al serii, Spania s-a impus cu 2-0 în capitala Franței, pe Stade de France, însă partida va intra în istorie grație a două momente decisive pentru modificarea tabelei de marcaj și la care arbitrul de centru Felix Zwayer a avut nevoie de ajutor din partea tehnologiei video pentru a lua deciziile corecte!

Ibericii au deschis scorul la jumătatea reprizei secunde, în minutul 68, când David Silva a transformat un penalty obținut de către Deulofeu, jucător abia intrat pe teren, după un contact cu Koscielny. Același Deulofeu a stabilit și scorul final, în minutul 77, când a fructificat o centrare a lui Jordi Alba. Naționala „Cocoșului Galic” rămâne fără victorie în fața Spaniei de șase partide, dintre care cinci au fost eșecuri!

Marți seară am consemnat o premieră în ceea ce privește un meci disputat în Franța: s-a apelat la arbitrajul video. Iar asta nu o dată, ci în două rânduri! Mai întâi a fost un gol anulat lui Griezmann, în minutul 48, la 0-0, pe motiv de ofsaid (după ce arbitrul validase inițial reușita), apoi golul lui Deulofeu a fost acordat, după ce inițial asistentul semnalizase ofsaid! La golul Franței, asistenții lui Zwayer au semnalat că, la pasa lui Jallet, Kurzawa se afla în poziție de ofsaid, astfel că golul lui Griezmann nu a fost regulamentar.

Președintele FIFA, Gianni Infantino, dorește introducerea tehnologiei video în cazul problemelor de arbitraj încă de la Campionatul Mondial din Rusia, de anul viitor! Tehnologia video a fost folosită prima oară în septembrie 2016, la meciul amical Italia - Franța 1-3.

Au evoluat formațiile:

Franța (selecționer Didier Deschamps): Lloris - Jallet, Koscielny, Umtiti, Kurzawa - Tolisso (80 Lemar), Kante, Rabiot (46 Bakayoko) - Mbappe (65 Giroud), Griezmann, Gameiro (80 Dembele).

Spania (selecționer Julen Lopetegui): De Gea - Carvajal, Pique, Ramos, Alba (86 Nacho) - Koke (74 Ander Herrera), Busquets, Iniesta (52 Thiago Alcantara) - Pedro (67 Deulofeu), Morata (84 Iago Aspas), Isco (53 David Silva).

Alte rezultate:

Rusia - Belgia 3-3 (Vasin 3, Miranciuk 74, Buharov 90+2 / Mirallas 17-penalty, Benteke 42, 45)

Estonia - Croația 3-0 (Luts 1, Vassilijev 81, Zenjov 84)

Albania - Bosnia 1-2 (Balaj 68 / Dzeko 7- penalty, Lulic 42)

Austria - Finlanda 1-1 (Arnautovic 62 / Jensen 76)

Olanda - Italia 1-2 (Romagnoli 10-autogol / Eder 11, Bonucci 32)

Irlanda - Islanda 0-1 (Magnusson 21)

Portugalia - Suedia 2-3 (Ronaldo 18, Granqvist 34-autogol / Claesson 57, 76, Joao Cancelo 90+3-autogol)

Georgia - Letonia 5-0 (Ananidze 18- penalty, 77, Kvilitaia 32, 68, Arabidze 90)

Macedonia - Belarus 3-0 (Spirovski 40, Pandev 61, 69)