SSC Farul a câștigat Liga a IV-a constănțeană

Fotbal / Liga a IV-a, etapa a 30-a

Sport 14 Mai 2017 / 15:29 5029 accesări

Jucătorii de la SSC Farul Constanța (echipament alb-albastru) nu mai pot pierde primul loc în Liga a IV-a la fotbal

Sâmbătă după-amiază, pe terenul ITC din Complexul „Badea Cîrțan“, SSC Farul Constanța a câștigat cu scorul de 5-0 partida cu CS Eforie, din etapa a 30-a a Ligii a IV-a la fotbal. Golurile au fost marcate de Dorel Zaharia (minutele 31, 33 și 52), Costel Nițescu (minutul 75) și Vasile Șicu (minutul 85). Cu șapte minute înainte de finalul partidei, CS Eforie a rămas fără fundașul Alexandru Bugu, eliminat din joc pentru cumul de cartonașe galbene.

În urma acestei victorii, coroborată cu scorul egal înregistrat de Viitorul Fântânele în partida jucată în deplasare cu Gloria Albești (2-2), SSC Farul s-a calificat matematic pentru barajul de promovare în Liga a 3-a. Mai sunt de jucat patru etape, în care pot fi acumulate maximum 12 puncte, iar avansul în clasament al liderului este acum de 14 puncte.

Să mai spunem că lovitura de start simbolică a meciului a fost dată de o fostă glorie a FC Farul Constanța, Ioan Ghirca, fostul fundaș lateral din perioada anilor '70.

Au evoluat formațiile:

SSC Farul Constanța (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina, director tehnic Viorel Farcaș): Vl. Neagu - Nițescu, Fl. Pătrașcu, Țăranu, Bumbac - I. Florea, Suciu, Măgureanu, Șicu - Al. Grigoraș, Dorel Zaharia (au mai jucat: Răvoiu, Dimofte, Meleandră, E. Abibula).

CS Eforie (antrenor Adrian Slave): Mociu - Dumitra, I. Comănași, Bugu, Troacă - D. Gheorghe, Potoșcă, Bândar, E. Bolat - Ciocănel, Buciumeață (au mai intrat: Cr. Poșircă, Medjitov, C. Răducanu).

Au arbitrat George Lazer (la centru), Daniel Cioiu și Dan Sivriu. Observator AJF: Gheorghe Drogeanu.

Rezultatele etapei a 30-a din Liga a IV-a:

SSC Farul Constanța - CS Eforie 5-0 (la juniori: 11-0)

Unirea Topraisar - CS Năvodari 1-1 (la juniori: 2-6)

Voința Valu lui Traian - CS Agigea 0-3 (la juniori: 4-0)

CS Mihail Kogălniceanu - CSO Ovidiu 3-1 (la juniori: 3-0)

Gloria Albești - Viitorul Fântânele 2-2 (la juniori: 2-8)

Farul Tuzla - Portul Constanța 4-3 (la juniori: 0-16)

Gloria Băneasa - Avântul Comana 6-2 (la juniori: 10-3)

Știința Poarta Albă - CFR Constanța 5-3 (la juniori: 5-7)

Victoria Mihai Viteazu - Sparta Techirghiol 5-3 (la juniori: 4-1)

Clasament seniori: 1. SSC Farul 87p (golaveraj 123-11); 2. Viitorul Fântânele 73p (111-33); 3. CS Năvodari 69p (115-36).

Clasament juniori: 1. CS Năvodari 82p (golaveraj 236-47); 2. Portul Constanța 82p (167-30); 3. Viitorul Fântânele 71p (134-55).