SSC Farul a reușit un festival de goluri în Liga a IV-a la fotbal

A plouat la Constanța, a plouat și cu goluri în poarta Farului Tuzla!

Sport 09 Mai 2017 / 20:18 3270 accesări

Alexandru Grigoraș (aici deschizând scorul, cu capul, în minutul 2) a marcat de cinci ori în poarta Farului din Tuzla

Marți, pe o vreme câinoasă, cu ploaie rece aproape pe tot parcursul partidei, terenul ITC din Complexul „Badea Cîrțan“ a găzduit un meci din prima etapă intermediară a returului Ligii a IV-a la fotbal. S-au întâlnit cele două formații cu numele Farul din județul nostru, dar SSC Farul Constanța n-a avut milă de Farul Tuzla, pe care a învins-o cu un convingător 9-0. Jucătorii liderului au profitat aproape de orice greșeală a defensivei adverse, iar acestea nu au fost deloc puține! Alexandru Grigoraș a punctat de cinci ori, în minutele 2, 37, 63, 70 și 86, celelalte goluri fiind înscrise de Ionuț Măgureanu (minutele 9 și 16), Dorel Zaharia (minutul 28) și Vasile Șicu (minutul 81).

SSC Farul și-a păstrat avansul de 12 puncte în fruntea clasamentului, pentru că și Viitorul Fântânele a câștigat în această rundă. Reamintim că SSC Farul ar putea fi matematic calificată pentru barajul de promovare în Liga a 3-a dacă se va impune și în partida cu CS Eforie din etapa a 30-a, programată sâmbătă, de la ora 14.00, tot pe teren propriu.

Să mai spunem că lovitura de start simbolică a meciului a fost dată de o fostă glorie a FC Farul Constanța, Constantin Gache, nevoit să se protejeze cu o umbrelă de ploaia puternică, în drumul său spre centrul terenului!

Au evoluat formațiile:

SSC Farul Constanța (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina, director tehnic Viorel Farcaș): Vl. Neagu - Nițescu, Răvoiu, Fl. Pătrașcu (64 Țăranu), Bumbac - I. Florea, Suciu (46 E. Abibula), Măgureanu (58 Mîndră), Șicu - Al. Grigoraș, Dorel Zaharia (77 Pavlicu).

Farul Tuzla (antrenori Cristian Florea și Daniel Iosif, director tehnic Ion Florea): Uglea - G. Lungu, Ziadin, Arnăutu, V. Ilie - Calimandruc, Tudoran, Ceacu, C. Mircea - Monea, Sunday Prince (au mai intrat: Manciu, Dobre, Nasture, Dikem Ditimi).

Au arbitrat Adrian Stîngă (la centru), Emanuel Crasovski și Florian Gavriluc. Observator AJF: Dumitru Sărăcin.

Rezultatele etapei a 29-a din Liga a IV-a:

CSO Ovidiu - Victoria Mihai Viteazu 2-1 (la juniori: 2-1)

CS Agigea - Gloria Albești 2-1 (la juniori: 1-4)

Viitorul Fântânele - CS Mihail Kogălniceanu 6-1 (la juniori: 4-2)

CS Năvodari - Voința Valu lui Traian 18-0 (la juniori: 3-0, neprezentare)

CS Eforie - Unirea Topraisar 1-1 (la juniori: 5-2)

SSC Farul Constanța - Farul Tuzla 9-0 (meciul de juniori se dispută de la ora 20.30)

Sparta Techirghiol - Știința Poarta Albă 6-0 (la juniori: 3-1)

Avântul Comana - Portul Constanța 4-2 (la juniori: 1-4)

CFR Constanța - Gloria Băneasa 2-1 (la juniori: 4-3)

Clasament seniori: 1. SSC Farul 84p (golaveraj 118-11); 2. Viitorul Fântânele 72p (109-31); 3. CS Năvodari 68p (114-35).

Clasament juniori: 1. CS Năvodari 79p (golaveraj 230-45); 2. Portul Constanța 79p (151-30); 3. Viitorul Fântânele 68p (126-53).

CS Peștera a învins liderul din Seria Nord

Două echipe au peste 100 de goluri marcate!

Festival de goluri în partida SSC Farul - Voința Valu lui Traian

Cătălina Ponor a dat lovitura de începere a meciului SSC Farul - Voința Valu lui Traian

Cătălina Ponor, invitata de onoare a partidei SSC Farul - Voința Valu lui Traian

Sportul Tortoman a primit 17 goluri la Cernavodă!