SSC Farul Constanța s-a „răzbunat“ pe Știința Poarta Albă!

Fotbal / Liga a IV-a, etapa a 23-a

Sport 02 Aprilie 2017 / 17:09 1531 accesări

Faza din care SSC Farul Constanța a deschis scorul, grație unui autogol al lui Bănică

La doar o săptămână după ce a suferit prima înfrângere din acest sezon al Ligii a IV-a la fotbal, 1-2 în deplasare cu Gloria Băneasa, în etapa a 22-a, SSC Farul Constanța a reușit să obțină victoria cu numărul 22 în 23 de etape. Sâmbătă după-amiază, pe terenul ITC din Complexul „Badea Cîrțan“, formația antrenată de Ion Barbu și Gheorghe Mina a dispus de Știința Poarta Albă cu scorul de 4-0, după un meci pe care l-a controlat cu autoritate. Au marcat A. Bănică (minutul 29 - autogol la centrarea lui Mazilu), Al. Grigoraș (minutul 65 - a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri, central), Măgureanu (minutul 81 - șut de la marginea careului de 16 metri) și Dorel Zaharia (minutul 86 - lovitură de cap la cornerul executat de Al. Grigoraș). Au evoluat pentru SSC Farul: Vl. Neagu - I. Florea, Țăranu, Fl. Pătrașcu, I. Iacob - Al. Grigoraș, Ochia, E. Abibula, E. Asan - Mazilu, Dorel Zaharia (au mai jucat: Măgureanu, Suciu, Matei, Mîndră).

Să mai spunem că lovitura de start a partidei i-a aparținut lui Dimi Carabaș, fiul fostului farist Stelian Carabaș. Puștiul de numai opt ani practică și el fotbalul, la ACS Performer Constanța, iar în pauză a fost invitat să efectueze și tragerea la sorți a biletelor câștigătoare la tombola organizată de SSC Farul la partidele jucate pe teren propriu, care sâmbătă a oferit un fanion, un fular și o minge cu autografele jucătorilor de la SSC Farul.

Câștigătorul mingii nu s-a prezentat să-și ridice premiul, însă îl poate lua săptămâna viitoare de la magazinul sponsorului tehnic Macron, din incinta Stadionului „Farul“. În cazul în care premiul nu este revendicat, se va reporta pentru tombola următoare. SSC Farul a anunțat că toate biletele necâștigătoare, de la toate meciurile de campionat, trebuie păstrate, pentru că ele pot participa la o tombolă specială, cu premii-surpriză. Aceasta va fi organizată la manșa de acasă din cadrul barajului de promovare în Liga a 3-a, programată în luna iunie la Constanța.

Rezultatele complete ale etapei a 23-a din Liga a IV-a:

Unirea Topraisar - Victoria Mihai Viteazu 4-1 (la juniori: 3-0)

Voința Valu lui Traian - CS Mihail Kogălniceanu 0-1 (la juniori: 1-4)

Gloria Albești - Farul Tuzla 2-0 (la juniori: 12-0)

SSC Farul Constanța - Știința Poarta Albă 4-0 (la juniori: 4-0)

CS Năvodari - Portul Constanța 2-0 (la juniori: 1-3)

CS Eforie - Gloria Băneasa 3-4 (la juniori: 2-3)

CS Agigea - Avântul Comana 3-1 (la juniori: 4-2)

Viitorul Fântânele - CFR Constanța 7-0 (la juniori: 3-0, neprezentare)

CSO Ovidiu - Sparta Techirghiol 4-3 (la juniori: 7-2)

Clasament seniori: 1. SSC Farul 66p (golaveraj 87-9); 2. CS Năvodari 58p (86-25); 3. Viitorul Fântânele 56p (87-28).

Clasament juniori: 1. CS Năvodari 61p (golaveraj 199-36); 2. Portul Constanța 58p/22j (107-24); 3. Viitorul Fântânele 55p (109-40).

Hârșova s-a impus în „tie-break“ la Cogealac!