SSC Farul, la al 20-lea succes consecutiv

Fotbal / Etapa a 20-a din Liga a IV-a

Sport 12 Martie 2017 / 14:58 2525 accesări
SSC Farul Constanța își continuă marșul triumfal spre promovarea în Liga a 3-a

Liderul neînvins din Liga a IV-a la fotbal, Suporter Spirit Club Farul Constanța, și-a continuat și în prima etapă desfășurată în 2017 șirul neîntrerupt de victorii din sezonul de toamnă. La Comana, în meciul cu formația locală Avântul, constănțenii au înregistrat, în etapa a 20-a a campionatului, al 20-lea succes consecutiv! Scorul final a fost 4-0 (2-0), prin golurile marcate de Mazilu (minutul 8 - după o gravă eroare a portarului advers, care a degajat defectuos), Al. Grigoraș (minutul 10 - din lovitură liberă de la 20 de metri), D. Popa (minutul 64 - cu un șut superb de la circa 25 de metri) și Măgureanu (minutul 86 - din careu, la capătul unei faze pe care tot el o inițiase).

Au evoluat pentru SSC Farul Constanța (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina): Neagu - Țăranu (46 Șicu), Pătrașcu, Bumbac, D. Popa (79 Pavlicu) - Al. Grigoraș, I. Florea, Ochia, R. Neagoe (70 Măgureanu) - Mazilu (46 Abibula), Dorel Zaharia.

Rezultatele complete ale etapei a 20-a din Liga a IV-a: CFR Constanța - CS Eforie 0-1 (la juniori: 2-0); Sparta Techirghiol - CS Năvodari 0-2 (la juniori: 0-8); Știința Poarta Albă - Gloria Albești 4-3 (la juniori: 1-6); Victoria Mihai Viteazu - CS Mihail Kogălniceanu 1-1 (la juniori: 1-1); Gloria Băneasa - Voința Valu lui Traian 4-1 (la juniori: 3-2); Portul Constanța - Unirea Topraisar 3-1 (la juniori: 9-1); Avântul Comana - SSC Farul Constanța 0-4 (la juniori: 1-2); Farul Tuzla - Viitorul Fântânele 0-5 (la juniori: 1-12); CSO Ovidiu - CS Agigea 4-2 (la juniori: 2-6).

Clasament seniori: 1. SSC Farul 60p (golaveraj 79-7); 2. CS Năvodari 51p (74-22); 3. Viitorul Fântânele 47p (69-28).

Clasament juniori: 1. CS Năvodari 55p (golaveraj 182-32); 2. Portul Constanța 55p (104-22); 3. Viitorul Fântânele 46p (90-39).

Axiopolis Sport II Cernavodă și Inter Ion Corvin sunt lideri la jumătatea campionatului