SSC Farul nu mai e neînvinsă în Liga a IV-a la fotbal

Gloria Băneasa a produs prima înfrângere liderului

Sport 26 Martie 2017 / 15:58 1302 accesări
Fotbaliștii de la Gloria Băneasa au reușit surpriza campionatului în meciul de sâmbătă cu SSC Farul

Mare surpriză sâmbătă, în etapa a 22-a a Ligii a IV-a la fotbal! După 21 de victorii consecutive, SSC Farul Constanța a cunoscut gustul amar al înfrângerii la Băneasa, unde Gloria a evoluat cu foarte multă ambiție și s-a impus pe merit cu 2-1. Oaspeții au deschis scorul în minutul 10, când Dorel Zaharia a fructificat cu capul o centrare a lui Grigoraș, recentrată cu capul de Șicu. Crezând că partida va decurge fără probleme pentru ea, la fel ca și celelalte 21, SSC Farul nu a mai forțat în atac, iar apărarea, lipsită de aportul lui Fl. Pătrașcu, a fost supusă la grele încercări de ofensiva gazdelor. După ce a ratat două mari ocazii de gol la poarta lui Neagu, Gloria a egalat prin Denis Nicolae, care a executat excelent o lovitură liberă de la circa 20 de metri. De altfel, Neagu a fost foarte ocupat în prima repriză a întâlnirii, intervenind salvator la mai multe șuturi ale gazdelor! În minutul 44, în urma unei faze banale, Gloria a trecut la conducere. Mitea a executat o lovitură liberă de la circa 40 de metri, balonul a prins o traiectorie ciudată și a fost reținut de Neagu în aer, aproape de linia porții. Însă, la semnalizarea asistentului Iulian Barbu, centralul Vasilică Tudor a acordat golul, în ciuda protestelor jucătorilor constănțeni.

La pauză, Ion Barbu a făcut două schimbări în echipa Farului, dar fără ca jocul oaspeților să se schimbe prea mult în bine. În minutul 64, echipa vizitatoare a rămas în 10, Răvoiu fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, al doilea pentru un fault inutil, la centrul terenului. În ciuda inferiorității numerice, SSC Farul a controlat disputa și Zaharia a ratat o imensă ocazie de egalare, în minutul 87. În minutul 90+4, Bumbac a trimis balonul cu capul în poartă, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

„Nu ne așteptam ca noi să fim primii care înving SSC Farul în acest campionat, mai ales că meciul a fost foarte mediatizat toată săptămâna. Noi ne-am mobilizat, am jucat cât de bine am putut și ne bucurăm pentru această victorie. E drept, ne-a avantajat și eliminarea lui Răvoiu, dar nici jocul echipei adverse nu a mai ieșit ca în alte partide. Personal, m-aș bucura enorm ca SSC Farul să ajungă cât mai repede în prima ligă, pentru că acolo este locul Farului”, a declarat Tudorel Fugaru, cel mai experimentat jucător al Gloriei Băneasa.

Au evoluat formațiile:

Gloria Băneasa (antrenori Nelu Carastoian): R. Mirică - Rz. Marin, Mitea, Lefterică, Sali Sever (5 Salim Serghin) - Filip (83 G. Ionescu), Fugaru, Cabason, Banu (92 Calagi) - D. Nicolae, Geileanu.

SSC Farul Constanța (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina): Vl. Neagu - Meleandră (46 Bumbac), Țăranu, Răvoiu, D. Popa - Al. Grigoraș, Ochia, R. Neagoe (74 I. Florea) - Mazilu (72 Pavlicu), Dorel Zaharia, Șicu (46 E. Abibula).

Rezultatele complete ale etapei a 22-a din Liga a IV-a:

Avântul Comana - CS Năvodari 2-2 (la juniori: 1-6)

CFR Constanța - CS Agigea 1-3 (la juniori: 3-5)

CS Mihail Kogălniceanu - Gloria Albești 2-1 (la juniori: 3-2)

Victoria Mihai Viteazu - Voința Valu lui Traian 6-1 (la juniori: 1-5)

Știința Poarta Albă - Unirea Topraisar 0-3 (la juniori: 0-5)

Gloria Băneasa - SSC Farul Constanța 2-1 (la juniori: 1-2)

Farul Tuzla - CSO Ovidiu 1-1 (la juniori: 1-5)

Sparta Techirghiol - Viitorul Fântânele 0-5 (la juniori: 0-8)

Partidele Portul Constanța - CS Eforie au fost amânate.

Clasament seniori: 1. SSC Farul 63p (golaveraj 83-9); 2. CS Năvodari 55p (84-25); 3. Viitorul Fântânele 53p (80-28).

Clasament juniori: 1. CS Năvodari 61p (golaveraj 198-33); 2. Portul Constanța 55p/21j (104-23); 3. Viitorul Fântânele 52p (106-40).