SSC Farul și CS Agigea, la a șaptea victorie consecutivă

Fotbal / Liga a IV-a, etapa a 7-a

Sport 18 Septembrie 2016 / 17:12 1360 accesări

Ionuț Florea a deschis scorul pentru SSC Farul, dintr-un penalty obținut de Beșleagă

A fost din nou plină tribuna terenului ITC din Complexul „Badea Cîrțan“ la un meci al formației Suporter Spirit Club Farul Constanța! Echipa înființată de suporterii constănțeni a jucat sâmbătă cu Victoria Mihai Viteazu și a reușit a șaptea victorie în tot atâtea etape derulate din campionatul Ligii a IV-a la fotbal, scor 3-1.

Ionuț Florea a deschis scorul în minutul 8, dintr-un penalty obținut de Beșleagă, iar Corbu a egalat în minutul 12, cu o lovitură de cap bine plasată în urma unei centrări din corner. Oaspeții au dat o replică foarte bună, dar după gol s-au mulțumit să se apere supranumeric și să încerce timid să dea lovitura pe contraatac ori în urma fazelor fixe. Repriza secundă a început cu o uriașă ratare a lui Mușat, iar dominarea categorică reușită de SSC Farul s-a materializat după intrarea lui Șicu. Șutul lui Bumbac, respins în bară de Borzea, și ratarea lui Șicu anunțau golul al doilea al gazdelor, marcat chiar de Șicu, în minutul 62. Emoțiile constănțenilor au fost risipite de D. Popa, care a stabilit rezultatul final în minutul 87: 3-1.

„A fost un meci disputat și țin să-i felicit pe băieți pentru dăruire și pentru rezultat. Mă bucur că ne-am îndeplinit obiectivul, adică obținerea celor trei puncte. Scorul este mic, pentru am ratat foarte mult. În opinia mea, a fost meciul în care ne-am creat cele mai multe ocazii de gol. Ei au avut două ocazii și au marcat un gol! În rest, noi am fost la timona jocului”, a declarat Ion Barbu, antrenor principal la SSC Farul.

Au evoluat formațiile: SSC Farul (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina): Vl. Neagu - D. Popa, Răvoiu, Bumbac, C. Ciobanu - I. Florea, Ochia - Al. Grigoraș, Amet, Beșleagă (53 Șicu) - C. Mazilu (92 Meleandră); Victoria Mihai Viteazu (antrenor Cătălin Agafiței): Borzea - Olar (70 Rînjă), Fl. Cristea, L. Croitoru, Mușat - Chelbosu, Jalbă (81 Al. Cristea), Gechereanu, Bardu (67 N. Ivanov) - Crecan (79 Agafiței) - Corbu.

OFICIALITĂȚILE ORAȘULUI, ÎN TRIBUNA DE PE ITC

Conform obiceiului instituit la SSC Farul, lovitura de start a partidei de pe teren propriu a fost dată de o fostă glorie a Farului, iar sâmbăta aceasta onoarea i-a revenit lui Ilhan Mustafa, fostul fundaș dreapta al grupării constănțene din anii '70 - '80. Printre spectatori s-au mai numărat Marin Tufan, Ion Constantinescu, Petre Buduru, Constantin Funda, Sorin Tufan sau Viorel Stoica, dar și invitații de onoare ai clubului condus de Marcel Lică: Decebal Făgădău, primarul Constanței, Horia Țuțuianu, președintele Consiliului Județean Constanța, și Viorel Păunescu, președintele de onoare al clubului FC Steaua București.

VICTORIE CU EMOȚII PENTRU CS AGIGEA

Iată rezultatele complete înregistrate în etapa a 7-a din Liga a IV-a: CS Eforie - Știința Poarta Albă 3-1 (la juniori: 3-4); CS Năvodari - Gloria Băneasa 7-1 (la juniori: 17-0); CS Agigea - Portul Constanța 3-2 (la juniori: 3-3); Voința Valu lui Traian - Gloria Albești 1-2 (la juniori: 3-5); Unirea Topraisar - CS Mihail Kogălniceanu 3-1 (la juniori: 1-3); SSC Farul Constanța - Victoria Mihai Viteazu 3-1 (la juniori: 1-5); CSO Ovidiu - CFR Constanța 3-2 (la juniori: 11-2); Viitorul Fântânele - Avântul Comana 3-0 (la juniori: 3-0); Sparta Techirghiol - Farul Tuzla 8-0 (la juniori: 15-2).

Clasament seniori: 1. SSC Farul 21p (golaveraj 29-3); 2. CS Agigea 21p (32-10); 3. CS Năvodari 18p (34-9). Clasament juniori: 1. Portul 19p (golaveraj 35-6); 2. CS Năvodari 18p (78-7); 3. Victoria Mihai Viteazu 18p (41-9); 4. CS Mihail Kogălniceanu 18p (33-9).

AS Carvăn a „dărâmat“ Castelu: 10-0!