„Stejăreii“ au ratat calificarea în finala REC Under 20

Sport 29 Martie 2017 / 20:20 370 accesări

Echipa națională de rugby a României alcătuită din jucători sub 20 de ani a ratat calificarea în finala turneului Rugby Europe Championship (REC) U-20, după ce a pierdut miercuri, cu scorul de 16-21 (13-10), semifinala contra Portugaliei, desfășurată pe Stadionul Național „Arcul de Triumf” din Capitală. Finala competiției, care va avea loc sâmbătă, se va disputa între lusitani și naționala Spaniei, care a învins Rusia în cealaltă semifinală cu 37-19. România și Rusia se vor duela tot sâmbătă în finala mică. Câștigătoarea turneului se va califica la World Rugby U-20 Trophy, eșalonul secund mondial, eveniment care va fi găzduit între 25 august și 10 septembrie de Uruguay.

În celelalte partide disputate miercuri, Belgia a învins Olanda în urma loviturilor de departajare, 5-4, la finalul timpului regulamentar de joc scorul fiind 30-30, iar Germania a trecut de Elveția cu 41-24. Astfel, pentru locurile 5-6 se vor afla față în față Belgia și Germania, iar pentru locurile 7-8 se vor întâlni Olanda și Elveția.

Din lotul naționalei României fac parte șapte jucători care activează la echipa constănțeană Tomitanii: Andrei Creţu, Adrian Țală, Alexandru Alexe, Dragoş Burlacu, Mădălin Mihalache, Răzvan Lolea, Ștefan Cucoș. Lor li se adaugă un rugbyst crescut de Tomitanii, Mihai Lămboiu, care în vara anului trecut s-a transferat la Știința CSM Baia Mare.

Tomitanii Constanța vrea majorete la meciurile de rugby!