„Stejarii“ au fost învinși de Japonia

Sport 11 Iunie 2017 / 14:25 437 accesări
Japonia a marcat trei eseuri în partida cu România

Naționala de rugby a Japoniei s-a impus în fața României cu scorul de 33-21 (23-9), într-un meci test disputat sâmbătă dimineață pe „Egao Kenko Stadium” din Kumamoto. Partida a fost dominată de gazde, care au reușit să-și impună jocul în viteză, în special în prima repriză, cu multe pase încrucișate și acțiuni rapide pe linia de treisferturi, ceea ce a pus de mai multe ori în dificultate defensiva tricolorilor.

Primele minute ale meciului au aparținut „Stejarilor”, care în minutul 5 conduceau cu 6-0 după ce Florin Vlaicu a înscris din lovituri de pedeapsă. În minutul 12 a venit primul eseu al niponilor, în urma unei acțiuni rapide și foarte precise, marcator fiind Akihito Yamada, încercarea fiind transformată de Jumpei Ogura. A fost momentul psihologic al primelor 40 de minute, pentru că gazdele au trecut la cârma partidei, Ogura transformând trei l.p., în minutele 18, 22 și 33.

În minutul 29, Vlaicu a mai adus alte trei puncte în contul tricolorilor, însă finalul primei reprize a aparținut tot gazdelor, care au reușit un al doilea eseu în minutul 38, prin Kenki Fukuoka. A transformat Ogura, iar după primele 40 de minute tabela de marcaj indica 23-9 pentru Japonia.

În minutul 42, Michael Leitch a înscris al treilea eseu al niponilor, transformat de Ogura, care după alte 10 minute a mai punctat și dintr-o lovitură de penalitate. În minutul 56, în urma unui mol foarte bine jucat, căpitanul României, Mihai Macovei, a reușit primul eseu al tricolorilor, netransformat însă. Încurajați de reușita lui Macovei și profitând de eliminarea temporară a lui Heichiro Ito pentru antijoc, „Stejarii” s-au aruncat în atac și au crescut presiunea pe defensiva lui Brave Blossoms, ceea ce a condus la cel de-al doilea eseu, izbutit de Tangimana Fonovai și transformat de Florin Vlaicu.

Scorul final a fost 33-21 pentru Japonia, însă tricolorii, care au evoluat în condiții dificile din cauza temperaturii ridicate și mai ales a umidității, au arătat că pot juca un rugby pragmatic timp de 80 de minute, rămânând însă de corectat jocul în tușă, încă deficitar, precum și viteza de repliere a compartimentului defensiv.

Au evoluat pentru România: Ionel Badiu, Otar Turașvili, Andrei Ursache - Johannes van Heerden, Marius Antonescu - Andrei Gorcioaia, Viorel Lucaci, Mihai Macovei - Florin Surugiu, Florin Vlaicu - Jack Cobden, Sione Fakaosilea, Paula Kinikinilau, Fonovai Tangimana - Sabin Strătilă (au mai jucat: Andrei Rădoi, Constantin Pristaviță, Alexandru Țăruș, Valentin Popîrlan, Vlad Nistor, Luke Samoa, Ionuț Dumitru).

După întâlnirea din Japonia, România va mai disputa două meciuri test, cu Canada (17 iunie, Edmonton) și cu Brazilia (24 iunie, București).

România va întâlni Brazilia, în iunie, la București!

S-au stabilit grupele Cupei Mondiale de rugby din Japonia

Și totuși, România a câștigat Rugby Europe Championship 2017!

România a învins Georgia în ultima etapă din REC 2017 și s-a calificat la Cupa Mondială din 2019!

Meciul România - Georgia va stabili câștigătoarea Rugby Europe Championship 2017

Rugbyștii din România și Georgia vor susține meciuri-test cu echipe din Six Nations