„Stejarii“, din nou mai tari ca „Arțarii“!

Sport 20 Noiembrie 2016 / 12:36 430 accesări
Tricolorii au devenit nașii canadienilor

Echipa națională de rugby a României s-a impus cu scorul de 21-16 (18-6) în fața Canadei, într-un meci-test disputat pe stadionul Arcul de Triumf din București. În urmă cu o săptămână, selecționata țării noastre învingea și echipa Statelor Unite, tot într-o partidă de pregătire.

Sâmbătă seară, Canada a modificat prima dată tabela în minutul 2, prin Gordon McRorie, din lovitură de pedeapsă, dar „Stejarii” au egalat la 3 tot dintr-o l.p., fructificată de Vlaicu. În minutul 11, același Vlaicu a reușit primul eseu al meciului și tot el a transformat, scorul devenind 10-3. Canada a redus din diferență din lovitură de pedeapsă (tot McRorie, minutul 14), însă Ionuț Dumitru a reușit un alt eseu în minutul 22, iar scorul devenea 15-6. Vlaicu nu a adus punctele suplimentare la al doilea eseu, dar a înscris puțin mai târziu din l.p. și la pauză România conducea cu 18-6.

Primele 10 minute din partea a doua a jocului au aparținut oaspeților, care au presat puternic, însă defensiva românilor a rezistat cu brio. În minutul 55, Vlaicu a punctat din nou, tot dintr-o lovitură de pedeapsă, iar scorul a devenit 21-6. Canadienii au revenit în joc, iar McRorie a concretizat, la rândul său, o lovitură de pedeapsă, în minutul 61, scorul devenind 21-9 pentru tricolori. Atacurile oaspeților au continuat, românii apărându-se cu întreaga echipă și încercând să țină balonul cât mai departe de buturile proprii. Cu toate acestea, în minutul 74, Philip Mack a izbutit singurul eseu al Canadei, transformat tot de el. Rezultatul final a fost 21-16 pentru naționala României, care obține al cincilea succes consecutiv în fața reprezentativei nord-americane. „Stejarii” vor mai disputa un meci-test, ultimul al toamnei, tot la București, împotriva Uruguayului, pe 26 noiembrie.

Au evoluat pentru România: Mihăiță Lazăr, Eugen Căpățînă, Alexandru Țăruș - Johan van Heerden, Marius Antonescu - Viorel Lucaci, Stelian Burcea, Andrei Gorcioaia - Florin Surugiu, Florin Vlaicu - Ionuț Dumitru, Vlăduț Popa, Jack Umaga, Tangimana Fonovai - Cătălin Fercu. Rezerve: Andrei Rădoi, Ionel Badiu, Alexandru Gordaș, Valentin Popîrlan, Cristian Chirică, Valentin Calafeteanu, Nicolas Onuțu, Stephen Shennan.

„Stejarii” vor să obțină trei victorii în meciurile-test din noiembrie

Lotul echipei naţionale de rugby a României pentru meciurile test din luna noiembrie