Steliştii rămân fără victorie în grupa L din UEFA Europa League

Fotbal / UEFA Europa League, faza grupelor, etapa a 3-a: FC STEAUA - FC ZURICH 1-1

Sport 20 Octombrie 2016 / 22:47 711 accesări
Portarul stelist Florin Niţă nu a putut respinge şi balonul trimis spre poartă de Moussa Kone în finalul meciului

Joi seară, pe Arena Națională din Bucureşti, vicecampioana României, FC Steaua Bucureşti, a înregistrat al doilea rezultat de egalitate în grupa L din UEFA Europa League, 1-1 cu FC Zurich. Steliştii au condus cu 1-0, dar nu au putut rezista atacurilor din finalul partidei ale oaspeţilor. Adi Popa a trimis de două ori mingea în bară, în minutele 16 şi 50, şi tot el a centrat pentru Golubović la faza care a dus la deschiderea scorului în minutul 63. Niţă a respins balonul şutat de Buff în minutul 77 şi a intervenit salvator şi la reluare cu capul a lui Nef din minutul 84, însă nu a mai putut face nimic în minutul 86, atunci când Moussa Kone a restabilit egalitatea, stabilind şi rezultatul final al întâlnirii.

Au evoluat următoarele formaţii - FCSB (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Niță - Ov. Popescu, Tamaș, Toșca (cpt.), Momčilović - Bourceanu, Sulley Muniru (83 Jakoliš) - Adi Popa, Boldrin, De Amorim - Golubović (79 Tudorie); FC Zurich (antrenor Ulrich Forte): Vaņins - C. Brunner (84 Marchesano), Kecojević, Nef - Buff, Yapi (cpt.), S. Sarr (78 Čavuševič), Voser - Winter (73 Schönbächler), M. Kone, R. Rodriguez. Cartonaşe galbene: Tudorie / C. Brunner, Voser, R. Rodriguez. Meciul a fost arbitrat la centru de Tamás Bognar (Ungaria).

Tot la egalitate s-a încheiat şi celălalt meci din etapa a treia a grupei L: Osmanlispor - Villarreal 2-2 (Rusescu 23, 24 / N'Diaye 55, Pato 74).

Clasament: 1. Villarreal 5p (golaveraj: 5-4), 2. Osmanlispor 4p (5-4), 3. FC Zurich 4p (4-4), 4. FC Steaua 2p (2-4).

VICTORIE CATEGORICĂ PENTRU SHAKHTAR DONETSK

Celelalte rezultate din partidele jucate joi seară - GRUPA G: Celta Vigo - Ajax Amsterdam 2-2 (Fontàs 29, Orellana 82 / Ziyech 22, Younes 71), Standard Liege - Panathinaikos Atena 2-2 (Edmilson Junior 45+1-pen., Belfodil 82 / Ibarbo 12, 36). Clasament: 1. Ajax 7p (5-3), 2. Celta 5p (5-3), 3. Standard 2p (3-4), 4. Panathinaikos 1p (3-6).

GRUPA H: Konyaspor - SC Braga 1-1 (Milošević 9 / Ahmed Hassan 55), Shakhtar Donetsk - KAA Gent 5-0 (Kovalenko 12, Ferreyra 30, Bernard 46, Taison 75, Malyshev 85). Clasament: 1. Shakhtar 9p (8-0), 2. Gent 4p (3-6), 3. Braga 2p (2-4), 4. Konyaspor 1p (1-4).

GRUPA I: FC Krasnodar - Schalke 04 Gelsenkirchen 0-1 (Konoplyanka 11), Salzburg - Nisa 0-1 (Pléa 13). Clasament: 1. Schalke 9p (5-1), 2. Krasnodar 6p (6-3), 3. Nisa 3p (3-6), 4. Salzburg 0p (1-5).

GRUPA J: Qarabag FK - PAOK Salonic 2-0 (Dani Quintana 56, Amirguliyev 87), Slovan Liberec - AC Fiorentina 1-3 (Ševčík 58 / N. Kalinić 8, 23, Babacar 70). Clasament: 1. Fiorentina 7p (8-2), 2. PAOK 4p (2-3), 3. Qarabag 4p (5-7), 4. Slovan 1p (4-7).

GRUPA K: Hapoel Beer Sheva - Sparta Praga 0-1 (Pulkrab 71), Internazionale Milano - Southampton 1-0 (Candreva 67). Clasament: 1. Sparta 6p (4-4), 2. Southampton 4p (3-1), 3. Hapoel 4p (2-1), 4. Internazionale 3p (2-5).