Succes după mari emoții pentru CVM Tomis

Volei (m) / DA1, etapa a 8-a: CVM TOMIS CONSTANȚA - VCM LPS PIATRA NEAMȚ 3:0

Sport 06 Decembrie 2015 / 20:15 1580 accesări

Jucătorii de la CVM Tomis au obținut prima victorie cu 3:0 din acest campionat

Coordonatorul Konstantin Mitev nu a fost doar un bun pasator, ci și un foarte bun realizator, reușind 12 puncte (5 atacuri, 4 ași, 3 blocaje) în meciul cu VCM LPS Piatra Neamț

Pentru proteste vehemente, Lucian Tofan (nr. 4) a fost eliminat pe finalul setului 2

Dragoș Pavel a realizat ultimul punct din setul al doilea, cu un serviciu plutitor

Antrenorii constănțeni nu au efectuat nicio modificare în sextetul de start al partidei cu nemțenii

Duminică seară, în Sala Sporturilor din Constanța, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a din Divizia A1 la volei masculin, CVM Tomis a primit vizita ultimei clasate, VCM LPS Piatra Neamț, echipă cu înfrângeri pe linie în acest sezon. Contrar așteptărilor, meciul a fost foarte greu pentru campioana României, care a obținut în cele din urmă o victorie de trei puncte, scor 3:0 (26:24, 28:26, 25:18), după o oră și 35 de minute de joc.

ULTIMA CLASATĂ I-A PRODUS MARI EMOȚII CAMPIOANEI

Voleibaliștii constănțeni, care evoluaseră joi la Lugano, în Liga Campionilor, s-au „încălzit” mai greu în disputa cu nemțenii, care au pus probleme încă din debutul întâlnirii. Tomis a condus cu 8:6 și 10:7, a fost egalată, apoi oaspeții au avut 14:12 și 19:16. Finalul de set s-a jucat punct cu punct, cu gazdele în avantaj și ceva mai atente la fileu. Jucătorii nemțeni și-au continuat evoluția bună și în setul al doilea, dar Tomis a revenit de la 8:9 la 12:9, pe serviciul lui Laza și cu un blocaj agresiv. Coordonatorul Mitev, care a terminat partida cu 12 puncte(!), a reușit doi ași la rând pentru 15:10, apoi oaspeții au egalat la 16. Deși constănțenii au trecut iar în avantaj, cu două sau trei puncte, setul s-a decis tot în prelungiri. Gazdele au avut 24:23, oaspeții au condus cu 25:24 și 26:25, dar nu și-au putut păstra cumpătul la câteva decizii ale arbitrului de scaun, Florin Vasile-Bosi. După ce mai mulți jucători ai gazdelor au protestat la deciziile sale, Bosi l-a „ales” pe Tofan, eliminându-l cu cartonaș galben plus cartonaș roșu. De la 26:26, Tomis a punctat prin Ananiev (l-a blocat pe Ilic în situație unu la unu) și Pavel (as cu un serviciu plutitor), adjudecându-și setul! La 2:0 pentru constănțeni, nemțenii au căzut psihic și ultimul set a fost controlat cu autoritate de campioana României, care a reușit prima victorie cu 3:0 din această ediție a Diviziei A1!

Au evoluat formaţiile: CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Mitev 12p (3 blocaje, 4 ași) - Pavel 16p, Stancu 5p, Laza 4p, Gotch 13p (3 ași), Ananiev 8p, Skundric-libero; Piatra Neamț (antrenori Marian Constantin și Nicolae Buruș): Răileanu - L. Tofan 7p, Ilic 7p, Șt. Lupu 3p, Iosif 4p, Predius 7p, Dragomir-libero (au mai jucat: Țuțea 9p, D. Florea).

DECLARAȚII DUPĂ MECI

„Un meci greu, în care am avut multe probleme pentru a obține victoria. Primele două seturi puteau fi câștigate la fel de bine și de echipa din Piatra Neamț, dar mă bucură spiritul de luptă pe care l-am avut. Suntem mulțumiți doar de rezultat, pentru că jocul nostru nu a fost cel mai reușit” - Sergiu Stancu (căpitan CVM Tomis).

„Nu a fost deloc un meci ușor pentru noi, dar am reușit primul 3:0 din acest campionat. Am rupt blestemul, ca să zic așa, și este o victorie binevenită, foarte importantă în condițiile acestui campionat tot mai echilibrat” - Andrei Laza (jucător CVM Tomis).

„Nu meciul a fost dificil, ci jocul nostru a avut multe oscilații. Ne detașam la 4-5 puncte, ne relaxam și eram egalați, trebuia să muncim ca să facem iarăși diferența. Probabil că am și subevaluat adversarul din Piatra Neamț, dar echipa nici nu a avut ambiție, nerv. Asta pentru că situația clubului este dificilă, am avut mulți jucători accidentați și nu ne-am putut antrena așa cum trebuie, iar moralul nostru nu este ideal” - Martin Stoev (antrenor principal CVM Tomis).

„Am făcut un meci bun astăzi, în care ne-am ridicat peste nivelul arătat în etapele anterioare. Din păcate, nu adunăm puncte, iar asta contează cel mai mult în situația în care suntem noi” - Marian Constantin (antrenor principal VCM LPS Piatra Neamț).

Iată și celelalte rezultate înregistrate în etapa a 8-a: Universitatea Cluj - Dinamo București 3:1 (25:18, 25:19, 18:25, 25:23); Tricolorul LMV Ploiești - SCM U. Craiova 1:3 (25:19, 19:25, 21:25, 17:25); AS Volei Club Caransebeș - Arcada Galați 3:1 (27:25, 20:25, 32:30, 25:22); Unirea Dej - CSM București 3:2 (22:25, 25:21, 18:25, 25:22, 15:10); ACSVM Zalău - Știința Explorări Baia Mare 3:0 (25:21, 25:18, 25:23).

Clasament: 1. SCM U. Craiova 21p (setaveraj: 24:9); 2. AS Volei Club Caransebeș 18p (19:9); 3. Explorări Baia Mare 17p (19:10); 4. ACSVM Zalău 16p (19:11); 5. Arcada Galați 15p (18:13); 6. CVM TOMIS CONSTANȚA 15p (20:15); 7. Tricolorul LMV Ploiești 14p (18:13); 8. CSM București 10p (13:16); 9. Unirea Dej 7p (13:21); 10. Dinamo București 6p (11:20); 11. U. Cluj 4p (6:22); 12. VCM LPS Piatra Neamț 1p (3:24).