Succes la scor de neprezentare pentru FCSB în UEL

Fotbal / UEFA Europa League, faza grupelor, etapa 1

Sport 15 Septembrie 2017 / 08:30 822 accesări
Constantin Budescu a marcat golurile echipei bucureştene în prima repriză a partidei de joi seară

Start cu dreptul pentru FCSB în grupa G din UEFA Europa League, joi seară, pe Arena Națională. Într-un nou duel cu Viktoria Plzeň, FCSB s-a impus la scor de forfait, iar suporterii echipei bucureştene visează acum la câştigarea grupei.

Oaspeţii au trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 18, atunci când Petržela a trimis mingea în bara transversală. Iar peste trei minute Budescu a scos un penalty pe care tot el l-a fructificat, astfel că FCSB a prins curaj. Alibec nu a găsit drumul spre gol în minutul 33, mingea fiind respinsă de portarul Hruška, iar Florinel Coman nu a putut trimite mingea în poartă în minutul 37, la capătul unei frumoase acţiuni personale. Budescu a mai reuşit o execuţie de efect în minutul 44, lob peste Hruška, după o pasă a lui Alibec, şi suporterii vicecampioanei României erau fericiţi. Portarul Niţă a fost atent în finalul primei reprize, repingând şuturile lui Živulić şi Hájek, astfel că FCSB a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri.

Repriza a doua a fost una în care ambele echipe au încercat să înscrie, iar norocul a surâs formaţiei noastre, care a mai punctat o dată pe tabela de marcaj prin Denis Alibec, în minutul 72, din lovitură liberă.

Rezultat final: FCSB - Viktoria Plzen 3-0 (Budescu 21-pen., 44, Alibec 72).

Au evoluat următoarele echipe - FCSB (antrenor Nicolae Dică): Fl. Niță - Benzar, Bălașa, Planić, Junior Morais - Pintilii, Dr. Nedelcu - Golofca, Budescu (83 Man), Fl. Coman (57 Ov. Popescu) - Alibec (cpt.) (74 Gnohéré); Viktoria (antrenor Pavel Vrba): Hruška - Řezník, Hejda, Hájek, Limberský - Živulić (63 Hořava), Hrošovský - Petržela (80 M. Zeman), Kolář (cpt.), Kopic - Řezníček (77 M. Bakoš). Cartonaşe galbene: Budescu / Hrošovský. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Letonia, cu Andris Treimanis la centru.

În celălalt meci din grupa G desfăşurat tot joi seară, Hapoel Beer-Sheva a trecut de Lugano, scor 2-1 (Einbinder 2, Tzedek 60-pen. / Tzedek 67-autogol).

Etapa a 2-a din grupa G programează joi, 28 septembrie, de la ora 20.00, următoarele partide: FC Lugano - FCSB şi Viktoria Plzeň - Hapoel Beer-Sheva.

MECI AMÂNAT CU O ORĂ LA LONDRA

Joi seară, cinci echipe gazdă au reuşit să câştige în confruntările din grupele G, H, I, J, K şi L. De remarcat faptul că întâlnirea de la Londra, dintre Arsenal şi FC Koln, a început cu o oră întârziere, pentru siguranţa spectatorilor, din cauza suporterilor germani care erau în număr foarte mare în afara stadionului, aproximativ 20.000, în condiţiile în care în tribune puteau intra doar 2.900 de fani ai formaţiei din Koln. Suporterii oaspeţilor s-au bătut cu forţele de ordine, iar pe străzile din Londra s-au înregistrat mai multe incidente.

Celelalte rezultate ale partidelor disputate joi seară, în prima etapă a fazei grupelor din UEFA Europa League -

GRUPA H: Arsenal Londra - FC Köln 3-1 (Kolašinac 49, Alexis Sánchez 67, Bellerín 82 / Córdoba 9), Steaua Roșie Belgrad - BATE Borisov 1-1 (Radonjić 54 / Signevich 72).

GRUPA I: Olympique Marseille - Konyaspor 1-0 (Rami 48), Vitória Guimarães - FC Salzburg 1-1 (Pedrão 25 / V. Berisha 45).

GRUPA J: Hertha Berlin - Athletic Bilbao 0-0, Zoria Lugansk - Östersunds FK 0-2 (Ghoddos 50, Gero 90+4).

GRUPA K: Zulte Waregem - OGC Nisa 1-5 (Leya Iseka 46 / Plea 16, 20, Dante 28, Saint-Maximin 69, Balotelli 74), Vitesse Arnhem - Lazio Roma 2-3 (Matavž 33, Linssen 57 / Parolo 51, Immobile 67, Murgia 75).

GRUPA L: Real Sociedad - Rosenborg Trondheim 4-0 (Llorente 9, 77, Zurutuza 10, Skjelvik 41-autogol), Vardar Skopje - Zenit Sankt Petersburg 0-5 (Kokorin 6, 21, Dzyuba 39, Ivanović 66, Rigoni 89).