Succes la scor pentru FC Viitorul în Croația

Fotbal / Liga 1

Sport 18 Ianuarie 2016 / 19:23 729 accesări
Florin Cernat și-a trecut în cont o „dublă” în confruntarea cu Slaven Belupo

Aflată în cantonament în stațiunea croată Medulin, FC Viitorul a disputat luni al doilea meci din cadrul celei de-a doua ediții a turneului internațional „Arena Cup”. Constănțenii s-au impus clar în disputa cu Slaven Belupo, locul 7 în prima ligă din Croația, cu scorul de 3-0, și păstrează șanse la primul loc în Grupa „Histria”. Managerul tehnic al grupării de pe litoral, Gheorghe Hagi, a început întâlnirea cu o echipă formată din jucători crescuți la academia de fotbal care-i poartă numele. Scorul la pauză a fost 1-0, unicul gol aparținându-i lui Aurelian Chiţu, care a marcat în min. 11, la capătul unei curse finalizate din interiorul careului. La reluare, căpitanul Florin Cernat a reușit o dublă, marcând în min. 58, când a punctat din careu, după o acţiune personală a lui Vlad Rusu, și în min. 79, când a înscris după ce a driblat şi portarul advers.

Au evoluat pentru FC Viitorul: repriza întâi: Tordai - Benzar, Ţîru, Hodorogea, Perju - R. Marin, Dr. Nedelcu, Casap - A. Chiţu, I. Hagi, Fl. Coman; repriza a doua: Pecanha - Căpuşă, Boli, Mitache, Cr. Ganea - A. Ciobanu, I. Filip, Vl. Achim - Fl. Cernat, Vl. Rusu, Nicoliţă.

În celălalt meci din grupă, Inter Zapresic (Croația) a învins fără drept de apel, cu scorul de 5-0, pe FC Koper (Slovenia). Clasamentul grupei: 1. Inter Zapresic 4p (6-1), 2. FC Viitorul 4p (4-1), 3. Slaven Belupo 3p, 4. FC Koper 0p.

În ultimul meci din grupă, echipa pregătită de Gheorghe Hagi va juca joi, de la ora 12.00, cu FC Koper, locul 7 în prima ligă din Slovenia.

ANDREI CIOBANU, SĂRBĂTORIT ÎN CANTONAMENT

Constănțenii au avut încă un motiv de bucurie, sărbătorindu-l luni pe mijlocașul Andrei Ciobanu, care a împlinit 18 ani. „Mă bucur foarte mult că sunt în cantonament cu seniorii și sper să fac o treabă cât mai bună. Sunt mulțumit, am câștigat multe trofee cu echipe de juniori și sper să fac pasul la echipa mare. Sper să debutez cât mai repede la seniori, dar trebuie să muncesc cât mai mult și să dau totul pe teren. Este a doua oară când îmi sărbătoresc ziua de naștere în cantonament, după ce anul trecut eram la lotul național de juniori, și încep să mă obișnuiesc”, a spus internaționalul de juniori, care a fost felicitat de colegi și de staff-ul tehnic.

FC Viitorul dispută luni al doilea joc de la „Arena Cup”

FC Viitorul a terminat la egalitate primul joc de la „Arena Cup”