Surpriză uriaşă în optimile EURO 2016

Fotbal / EURO 2016, optimi de finală: ANGLIA - ISLANDA 1-2

Sport 27 Iunie 2016 / 23:53 1258 accesări
Wayne Rooney a disputat meciul cu numărul 115 în tricoul reprezentativei Angliei

Ultima partidă din optimile de finală de la EURO 2016, Anglia - Islanda, desfăşurată luni seară, la Nisa, a oferit iubitorilor fotbalului încă o surpriză uriaşă, pe care sportul rege le înregistrează atunci când puţină lume se aşteaptă. England vs Iceland, alb vs albastru, a fost un duel atractiv şi în tribune, iar nordicii au făcut o victimă de lux, victoria cu scorul de 2-1 ducând Islanda pe „Stade de France” din Saint-Denis, duminică, 3 iulie, de la ora 22.00, în ultimul sfert de finală, împotriva reprezentativei Franţei.

Englezii au început în forţă partida de la Nisa şi Wayne Rooney a fructificat cu sânge rece, în minutul 4, lovitura de la 11 metri obţinută de Sterling, care a fost faultat de portarul Halldórsson. Islanda a atacat imediat şi a restabilit egalitatea în minutul 6, prin R. Sigurdsson, după o aruncare de la margine. Iar în minutul 18, după câteva acţiuni de atac ale britanicilor, islandezii au preluat conducere, prin golul reuşit de Sigthórsson. Halldórsson s-a revanşat în minutul 28, când a respins în corner mingea şutată de Kane, astfel că Islanda a intrat la cabine în avantaj, scor 2-1. În minutul 55 s-ar fi putut face 3-1, dar reluarea spectaculoasă a lui R. Sigurdsson l-a găsit pe direcţia balonului pe Hart. Halldórsson nu a avut emoţii la mingea trimisă spre poartă de Kane, în minutul 79, iar Hart a respins în corner şutul lui A. Gunnarsson, din minutul 84. Ofensiva engleză nu a avut sorţi de izbândă şi micuţa Islandă, dar cu suflet mare, ajunge în sferturile EURO 2016, spre satisfacţia inimoşilor suporteri.

Au evoluat - ANGLIA (selecționer Roy Hodgson): Hart - Walker, G. Cahill, Smalling, Rose - Alli, Dier (46 Wilshere), Rooney (cpt.) (87 Rashford) - Sturridge, Kane, Sterling (60 Vardy); ISLANDA (selecționeri Lars Lagerbäck și Heimir Hallgrímsson): Halldórsson - Sævarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, A. Gunnarsson (cpt.), B. Bjarnason - Sigthórsson (76 E. Bjarnason), Bödvarsson (89 Traustason). Cartonaşe galbene: Sturridge / G. Sigurdsson, A. Gunnarsson. Meciul a fost arbitrat la centru de slovenul Damir Skomina.