Svetlana Kuzneţova - Dominika Cibulkova, a doua semifinală a turneului de la Wuhan

29 Septembrie 2016 / 22:29 2669 accesări
Svetlana Kuzneţova

Jucătoarea slovacă de tenis Dominika Cibulkova, aflată pe locul 12 WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-4 pe Barbora Strycova (Cehia, 21 WTA) şi s-a calificat în semifinalele turneului Premier 5 de la Wuhan, unde o va întâlni pe Svetlana Kuzneţova.
Meciul dintre Cibulkova şi Strycova a durat două ore şi 30 de minute. Primele două seturi s-au încheiat cu acelaşi scor, 6-3, însă primul în favoarea sportivei din Slovacia, iar cel de-al doilea pentru Strycova. Astfel s-a ajuns în decisiv, set câştigat de Cibulkova cu 6-4. De-a lungul partidei, Cibulkova a comis două duble greşeli şi a avut un procentaj al primului serviciu de 58 la sută, în timp ce Strycova a comis trei duble greşeli şi a avut 60 la sută la primul serviciu. Cibulkova a avut şase şanse de break, pe care le-a şi concretizat şi a salvat opt dintre cele 13 şanse de break ale adversarei.
Pentru calificarea în semifinalele competiţiei din China, Dominika Cibulkova (27 de ani) şi-a asigurat un cec în valoare de 117.770 de dolari şi 350 de puncte WTA şi o va întâlni pe Svetlana Kuzneţova. În sferturi, sportiva din Rusia, a 10-a în clasamentul mondial, a trecut în trei seturi de poloneza Agnieszka Radwanska, scor 1-6, 7-6 (9), 6-4.
În prima semifinală se vor întâlni Simona Halep (locul 5 WTA) şi Petra Kvitova (Cehia, poziţia a 16-a WTA).