Titluri naționale pentru înotătorii Atila Abibula și Sebastian Tulea

Campionatele Naționale de înot pentru juniori, tineret și seniori

Sport 27 Martie 2017 / 16:52 1367 accesări
Sebastian Tulea (în centru, tricou albastru) a cucerit la Bacău două medalii de aur, la 100 m și 200 m bras juniori

Săptămâna trecută, în bazinul olimpic acoperit din Bacău, au avut loc Campionatele Naționale de înot pentru juniori, tineret și seniori, prima competiție oficială organizată în acest an. Toți sportivii înscriși în concurs au înotat în serii, contracronometru, apoi posesorii celor mai buni opt timpi au obținut calificarea în finala A, iar posesorii următorilor opt timpi (exclusiv seniorii) în finala B. După finale s-au alcătuit trei clasamente finale: open, tineret și juniori.

La competiție au participat 14 înotători constănțeni, bilanțul lor fiind de trei medalii, toate de aur. Atila Abibula (născut în 1995), sportiv antrenat la CS Farul Constanța de Veronica Macovei, a devenit campion național la 200 m bras, reușind și alte două calificări în finale A: locul 6 la 200 m mixt și locul 8 la 100 m bras. Tot brasist este și celălalt constănțean, Sebastian Tulea (2001), care activează la Atena Sport Club Constanța și este antrenat de Răzvan Florea. Tulea a devenit campion național de juniori la 100 m și 200 m, confirmând rezultatele foarte bune înregistrate și în anii precedenți la acest procedeu.