Triumf „galactic” în Liga Campionilor

Fotbal / Finala UEFA Champions League: REAL MADRID - ATLÉTICO MADRID 1-1, 5-3 la loviturile de departajare

Sport 29 Mai 2016 / 01:01 677 accesări
Sergio Ramos şi ceilalţi „galactici au sărbătorit la Milano câştigarea UEFA Champions League  (sursa foto: Facebook UEFA Champions League)

Sergio Ramos şi ceilalţi „galactici au sărbătorit la Milano câştigarea UEFA Champions League (sursa foto: Facebook UEFA Champions League)

Atlético Madrid nu a reuşit sâmbătă seară, la Milano, pe stadionul „San Siro”, să câştige pentru prima oară în istoria competiţiei trofeul Ligii Campionilor. Reeditarea finalei din 2014, de la Lisabona, s-a încheiat tot cu triumful formaţiei Real Madrid, „galacticii” trecându-şi în palmares a unsprezecea Cupă a Campionilor Europeni. A fost 1-1 după 120 de minute, iar Zinedine Zidane a fost antrenorul care s-a bucurat la final, în timp ce Diego Simeone a ratat marele trofeu.

Întâlnirea de la Milano a început cu o primă intervenţie salvatoare a lui Oblak, în minutul 6, la reluarea lui Casemiro, dar portarul lui Atlético nu a mai putut evita deschiderea scorului peste nouă minute. Omul care înscria în urmă cu doi ani, în finala de la Lisabona, ducând meciul în prelungiri, Sergio Ramos, căpitanul Realului, a modificat pentru prima oară tabela de marcaj în minutul 15. 1-0 la pauză pentru „galactici”, iar în minutul 46, Fernando Torres a obţinut o lovitură de la 11 metri după un duel cu Pepe. Griezmann a irosit şansa egalării, trimiţând mingea în bara transversală de la punctul cu var şi după ce Real a ratat lovitura decisivă în minutul 78, prin Cristiano Ronaldo şi Bale, Atlético a reuşit să înscrie în cele din urmă prin Carrasco, în minutul 79, care şi-a sărutat iubita aflată în tribună imediat după gol. Au urmat cele două reprize de prelungiri în care cele două echipe au aşteptat loviturile de departajare, unde norocul a fost de partea Realului, Juanfran trimiţând mingea în bara laterală.

Evoluţia scorului la loviturile de departajare - Real - Atlético: 1-0: Lucas Vázquez; 1-1: Griezmann; 2-1: Marcelo; 2-2: Gabi; 3-2: Bale; 3-3: S. Ñíguez; 4-3: Sergio Ramos; 4-3: Juanfran - ratare, minge trimisă în bara laterală; 5-3: Cristiano Ronaldo.

Au evoluat următoarele formații - Real (antrenor Zinedine Zidane): K. Navas - Carvajal (52 Danilo), Sergio Ramos (cpt.), Pepe, Marcelo - Modrić, Casemiro, Kroos (72 Isco) - Bale, Benzema (77 Lucas Vázquez), Cr. Ronaldo; Atlético (antrenor Diego Simeone): Oblak - Juanfran, Savić, Godín, Filipe Luís (109 Lucas Hernández) - S. Ñíguez, Gabi (cpt.), A. Fernández (46 Carrasco), Koke (116 Partey) - F. Torres, Griezmann. Cartonaşe galbene: Carvajal, K. Navas, Casemiro, Sergio Ramos, Danilo, Pepe / F. Torres, Gabi. Partida a fost arbitrată la centru de englezul Mark Clattenburg.