Vertiroll Vulturii Cazino a câștigat turneul „ultra old-boys“ la Trofeul „Telegraf“

După o finală spectaculoasă, decisă la loviturile de la 7 metri

Sport 19 Martie 2017 / 19:11 7026 accesări

Vertiroll Vulturii Cazino Constanța a revenit spectaculos de la 0-2 în finala cu ASC Săgeata Stejaru și s-a impus la a treia ediție a turneului „ultra old-boys”

Bucuria câștigării trofeului a fost maximă

Miodrag Belodedici a marcat cele două goluri pentru ASC Săgeata Stejaru

Marian Popa a fost marcat excelent de Daniel Ciocu și Marius Axinciuc

Portarul Laurențiu Gheorghe a fost eroul învingătoarei la loviturile de la 7 metri

Golgheterul turneului „ultra old-boys” a fost Gheorghe Blacioti (Săgeata Stejaru), cu 14 goluri

Dimciu Anagnoste, căpitanul Săgeții Stejaru, a primit cupa acordată ocupantei locului al treilea

Miodrag Belodedici a debutat la Trofeul „Telegraf” și a ocupat locul secund în turneul „ultra old-boys” cu ASC Săgeata Stejaru

Nicolae Enciu, căpitanul echipei Vertiroll Vulturii Cazino Constanța, prezintă fericit cupa oferită învingătorilor din turneul „ultra old-boys”

După încheierea festivității de premiere, finalistele s-au felicitat la finalul unui duel „pe viață și pe moarte”

Turneul „ultra old-boys” din cadrul ediției a 26-a a Trofeului „Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din țară rezervat veteranilor, a luat sfârșit duminică, în Sala Sporturilor din Constanța, cu victoria formației Vertiroll Vulturii Cazino Constanţa. În marea finală, plină de dramatism, Vertiroll Vulturii Cazino s-a impus la loviturile de departajare cu scorul de 2-1, în confruntarea cu ASC Săgeata Stejaru, după ce la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 2-2. ASC Săgeata a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Miodrag Belodedici, care a debutat astfel la Trofeul „Telegraf”, iar Vulturii au egalat prin reușitele lui Adrian Foamete și Florentin Ruță. Adrian Foamete și Mugurel Cornățeanu au înscris la loviturile de departajare pentru Vulturii, iar pentru ASC Săgeata a punctat Constantin Denuși. Portarul Laurențiu Gheorghe a apărat loviturile de la 7 metri executate de Miodrag Belodedici și Mihai Scupra.

În finala mică a turneului „ultra old-boys”, Săgeata Stejaru a dispus cu scorul de 5-2 (Gheorghe Blacioti 4, Constantin Gechereanu / Gabriel Mirion, Cristian Constantinescu) de Spada Oportun. Golgheterul turneului „ultra old-boys” a fost Gheorghe Blacioti (Săgeata Stejaru), cu 14 goluri.

Finala turneului „ultra old-boys” a oferit publicului posibilitatea de a urmări mai multe nume importante din fotbalul românesc. Miodrag Belodedici a debutat la Trofeul „Telegraf” în tricoul formației ASC Săgeata Stejaru, jucând alături de Daniel Iftodi, care a fost la un pas de a câștiga pentru a treia oară consecutiv turneul, Marian Popa și Tudorel Cristea. Mihail Majearu a fost prezent și el pe banca de rezerve, dar tensiunea partidei nu a permis trimiterea lui în teren. Pentru Vertiroll Vulturii Cazino Constanţa au evoluat Laurențiu Gheorghe, Marius Axinciuc și Mugurel Cornățeanu, în timp ce Cosmin Chirea, accidentat, a trăit la tensiune maximă finala de pe marginea terenului, încurajându-și coechipierii.

Sponsorul tehnic al echipei Telegraf și al turneului este firma de echipament sportiv SC Evelyn Sport SRL (contact: 0727.056.562 - Cristian Daniel).

Turneul este organizat de cotidianul „Telegraf” și Asociația Județeană de Fotbal Constanța, în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.