Victoria Cumpăna a câștigat etapa a treia a Circuitului Național de mini-rugby

Sport 21 August 2017 / 16:54 659 accesări

Micuții rugbyști antrenați de Florin Băcioiu vor participa în perioada 1-3 septembrie, la București, la turneul final

Etapa a treia a Circuitului Național de mini-rugby, desfășurată la Gura Humorului, în perioada 18-20 august, competiție la care au participat peste 400 de copii reprezentând 25 de cluburi din țară, a fost câștigată de echipa Under 12 a Asociației Sportive Victoria Cumpăna. Jucătorii antrenați de Florin Băcioiu au avut o evoluție excelentă la Gura Humorului, obținând patru victorii din tot atâtea posibile, fără să primească vreun punct. Rezultate - în grupă: 15-0 cu CSȘ Gura Humorului 15-0, 25-0 cu Warrios Timișoara și 20-0 cu CSȘ Bârlad 20-0; în finală: 5-0 cu ACS Șoimii București 5-0. Pe locul al treilea s-a clasat formația CS Warriors Timișoara.

Echipa de rugby AS Victoria Cumpăna a fost înființată în primăvara anului 2013, la inițiativa primarului ec. Mariana Gâju, și are drept scop principal atragerea copiilor din mediul rural către sport, educarea și pregătirea lor pentru înalta performanță. Florin Băcioiu a fost declarat „Antrenorul anului 2015” de către Federaţia Română de Rugby şi de către Consiliul Local Cumpăna. „Felicităm întreaga echipă, în frunte cu dl. antrenor Florin Băcioiu, pentru rezultatele obţinute, dar şi pentru corectitudinea şi responsabilitatea de care copiii dau dovadă în abordarea fiecărei competiții. De asemenea, dorim să mulțumim și părinților acestor sportivi pentru implicare și sprijinul necontenit de care au dat dovadă de-a lungul timpului”, este mesajul Primăriei din Cumpăna adresat micuților rugbyști.

Turneul final din cadrul Circuitului Național de mini-rugby se va desfășura la București, în perioada 1-3 septembrie.