Victorie colosală pentru Simona Halep în turneul de la Madrid

Sport 13 Mai 2017 / 22:59 2025 accesări

Simona Halep a câştigat, sâmbătă, finala turneului de tenis de la Madrid, scor 7-5, 6-7, 6-2 cu Kristina Mladenovic. Simona Halep a încasat un cec în valoare în valoare de 1.043.680 de euro şi a primit 1.000 de puncte în clasamentul WTA. Partida dintre cele două sportive a durat două ore şi 48 de minute. Halep a câştigat primul set, scor 7-5, într-o oră şi patru minute, după ce şi-a pierdut de două ori serviciul şi a făcut trei break-uri.

Setul al doilea a avut parte de două greşeli pe serviciu, câte una de fiecare parte, şi s-a decis în tie-break, unde Halep a cedat, scor 5-7, după ce a pierdut de trei ori serviciul. În decisiv, Halep a făcut break în game-ul al treilea trei şi s-a distanţat la 3-1. Apoi, românca şi-a păstrat avantajul şi a reuşit un nou break pentru 5-2 şi a ajuns în postura de a servi pentru câştigarea setului. În final, Halep s-a impus însetul decisiv, scor 6-2, în 40 de minute. Simona Halep a reeditat astfel succesul de anul la turneul deţinut de Ion Ţiriac.