Victorie de moral pentru tricolori

Fotbal / Amical: ROMÂNIA - GEORGIA 5-1

Sport 03 Iunie 2016 / 23:30 882 accesări
Adrian Popa a marcat primul său gol pentru naţionala României

Naţionala de fotbal a României a susţinut vineri ultimul test înaintea debutului la turneul final al Campionatului European din Franţa, obţinând un succes lejer, scor 5-1 (2-0), în partida disputată în compania reprezentativei Georgiei, pe Arena Naţională din Bucureşti. Chiar dacă au făcut un joc bun, elevii lui Anghel Iordănescu au beneficiat şi de prestaţia modestă a oaspeţilor, care au gafat la toate golurile înscrise de tricolori. Scorul a fost deschis încă din min. 2, când Dvali a pasat neinspirat spre propriul portar, iar Ad. Popa a interceptat şi a trimis în plasă. Un minut mai târziu, Raţ a centrat de pe partea stângă şi Amisulashvili, căpitanul georgienilor, a trimis în propria poartă. După startul furtunos, jocul s-a mai calmat, dar, chiar şi aşa, România a trimis de două ori balonul în bară, prin B. Stancu şi Ad. Popa. Până la pauză, oaspeţii au avut şi ei două ocazii, prin Kverkvelia şi Qazaishvili, dar Tătăruşanu a blocat şi scorul a rămas neschimbat.

Diferenţa s-a mărit la doar patru minute de la reluare, când N. Stanciu a profitat de o eroare a fundaşilor adverşi şi a pătruns în careu, de unde a înscris cu lejeritate. Reuşita a adus relaxarea în tabăra tricolorilor, iar, în min. 68, Moţi a deviat o centrare în propria poartă, fiind presat de Mcedlidze. Replica nu s-a lăsat mult aşteptată şi Torje a înscris în min. 80, din faţa porţii, după o pasă primită de la Chipciu, în urma unei faze pornite de la o intervenţie greşită a georgienilor. Scorul final a fost stabilit cu trei minute înainte de final, când acelaşi Amisulashvili a deviat în poartă mingea şutată de Keşeru. “Am făcut un meci destul de bun, ne-am creat ocazii, dar cu Franţa va fi cu totul altfel. Presiuni va fi pe adversari, pentru că noi suntem outsider. Îmi doresc să nu pierdem şi cred că un 0-0 ar fi perfect”, a spus Ad. Popa. “Am reuşit să marcăm repede două goluri şi ne-a ajutat acest lucru, însă cu Franţa vor fi alţi adversari şi altă miză. Sunt optimist şi cred că vom face o figură frumoasă”, a adăugat N. Stanciu. “Trebuie să remarcăm prestaţia echipei, modul în care s-a abordat jocul, atitudinea jucătorilor şi căldura publicului. Vom face în aşa fel încât să obţinem rezultate, pentru că în fotbalul de astăzi acestea contează mai mult decât spectacolul”, a completat selecţionerul Anghel Iordănescu.

Au evoluat echipele - România (selecţioner Anghel Iordănescu): Tătăruşanu - Săpunaru, Moţi, Grigore, Raţ - Pintilii (84 Sânmărtean), Hoban (64 Prepeliţă) - Ad. Popa (71 Keşeru), N. Stanciu (82 Alibec), B. Stancu (71 Torje) - Fl. Andone (64 Chipciu); Georgia (selecţioner Vladimir Weiss): Kvaşvadze - Kverkvelia, Amisulaşvili, Dvali - Lobjanidze, Aburjania (64 Tsiskaridze), Kaşia, Navalovski (64 Kvekveskiri) - Qazaişvili, Okriaşvili – Dvalişvili (77 Kvilitaia). Cartonaş galben: Dvalişlivi.