Victorie fără emoții pentru BC Athletic Constanța

Baschet masculin / Liga 1, etapa a 9-a

Sport 11 Decembrie 2016 / 20:08 1933 accesări

Defensiva foarte bună le-a asigurat victoria jucătorilor de la Baschet Club Athletic Constanța

Duminică seară, în Sala Sporturilor din Constanța, Baschet Club Athletic a reușit a treia victorie din acest campionat, 74-68 (21-23, 13-18, 20-10, 20-17) cu Phoenix II Galați, în etapa a 9-a din Liga 1 la baschet masculin. Gazdele s-au văzut conduse în mare parte din prima repriză, inclusiv la pauză, însă au revenit senzațional în ultimele două sferturi, când au punctat foarte mult de dincolo de linia de 6,25 metri. Jucătorii pregătiți de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici au câștigat cu 40-27 repriza a doua și au obținut o victorie fără emoții pe final.

Punctele echipei constănțene au fost reușite de Mihai 14 (4x3), Bercea 14 (4x3), Ursu 8 (2x3), Liță 8, Trandafir 7 (1x3), Takacs-Sixt 7 (1x3), Miloș 6, Oprean 6 (2x3) și Isleam 4.

„S-a văzut că băieții au mai acumulat ceva experiență și s-a văzut că astăzi am tratat finalul de joc mult mai bine. Asta ne-a adus victoria. Cred că unii jucători au intrat mai relaxați în meci, dar asta nu înseamnă că ne-am luat adversarul de sus. Cred că evenimentul de aseară (n.r. - All Star Game-ul baschetului constănțean) i-a deconectat un pic, dar la pauză am discutat cu ei, și-au schimbat total atitudinea și dăruirea în apărare a câștigat meciul”, a declarat antrenorul principal al constănțenilor, Alexandru Olteanu.