Victorie la Mihai Viteazu pentru SSC Farul Constanța

Fotbal / Liga a IV-a, etapa a 24-a

Sport 09 Aprilie 2017 / 16:21 878 accesări
Atacantul Cătălin Mazilu a marcat două goluri la Mihai Viteazu

Sâmbătă, în etapa a 24-a din Liga a IV-a la fotbal, SSC Farul Constanța a bifat a 23-a victorie din acest campionat, 6-0 în deplasare cu Victoria Mihai Viteazu. A fost un meci la discreția formației oaspete, care a punctat prin I. Florea (minutul 26 - a speculat marcajul deficitar al apărării adverse), Mazilu (minutul 45+1 - a deviat din careul mic la cornerul executat de Al. Grigoraș), Dorel Zaharia (minutul 54 - lovitură de cap la cornerul executat de Al. Grigoraș), Al. Grigoraș (minutul 70 - șut plasat de la marginea careului), Mazilu (minutul 74 - acțiune personală) și Suciu (minutul 86 - acțiune personală). Pe lângă aceste șase goluri, fariștii și-au mai creat o mulțime de alte ocazii de gol, lovind de două ori și bara transversală! Constănțenii s-au distanțat la zece puncte în fruntea clasamentului, profitând de eșecul lui CS Năvodari la Băneasa, unde Gloria le-a învins la interval de numai două săptămâni pe primele două clasate!

Au evoluat pentru SSC Farul (antrenori Ion Barbu și Gheorghe Mina): Vl. Neagu - Țăranu, Fl. Pătrașcu (75 Nițescu), Bumbac, I. Florea - Al. Grigoraș, Ochia, Măgureanu (41 Suciu), E. Abibula (83 Meleandră) - Mazilu (81 E. Asan), Dorel Zaharia.

Rezultatele complete ale etapei a 24-a din Liga a IV-a:

Știința Poarta Albă - CS Eforie 3-3 (la juniori: 5-1)

Gloria Băneasa - CS Năvodari 2-1 (la juniori: 1-4)

Portul Constanța - CS Agigea 0-2 (la juniori: 5-0)

Gloria Albești - Voința Valu lui Traian 6-2 (la juniori: 3-0)

CS Mihail Kogălniceanu - Unirea Topraisar 0-0 (la juniori: 3-3)

Victoria Mihai Viteazu - SSC Farul Constanța 0-6 (la juniori: 2-3)

CFR Constanța - CSO Ovidiu 1-5 (la juniori: 2-4)

Avântul Comana - Viitorul Fântânele 0-7 (la juniori: 2-3)

Farul Tuzla - Sparta Techirghiol 4-0 (la juniori: 2-7)

Clasament seniori: 1. SSC Farul 69p (golaveraj 93-9); 2. Viitorul Fântânele 59p (94-28); 3. CS Năvodari 58p (87-27).

Clasament juniori: 1. CS Năvodari 64p (golaveraj 203-37); 2. Portul Constanța 61p/23j (112-24); 3. Viitorul Fântânele 58p (112-42).

SSC Farul mai are în cont doar trei lei și 60 de bani!

Inter Ion Corvin - singura echipă de fotbal din județul Constanța încă neînvinsă!

SSC Farul Constanța s-a „răzbunat” pe Știința Poarta Albă!