Victorie mică pentru naţionala divizionară a României

În stagiul de pregătire din Antalya,

Sport 06 Februarie 2016 / 19:54 2546 accesări
Denis Alibec a marcat două goluri în cadrul turneului din Antalya

Naţionala divizionară a României a disputat sâmbătă ultimul meci amical din cadrul stagiul de pregătire pe care îl efectuează în Antalya. Jucătorii pregătiţi de Anghel Iordănescu s-au impus la limită, scor 2-1, în faţa celor de la Beroe Stara Zagora, ocupanta locului 3 în prima ligă din Bulgaria. Bulgarii au deschis scorul în min. 31, când Delev l-a păcălit pe Găman şi a şutat fără speranţe pentru Buzbuchi. Egalitatea s-a restabilit patru minute mai târziu, după ce Răduţ l-a lansat pe Alibec, iar fostul jucător al FC Farul a trimis la colţul lung. Golul victoriei pentru tricolori a venit în min. 69, golgeterul Ligii 1, Ioan Hora, învingându-l pe goalkeeperul bulgar cu un şut din careu. Dintre cei cinci jucători convocaţi de la FC Viitorul, doar portarul Alexandru Buzbuchi a fost integralist, în timp ce fundaşul Romario Benzar şi atacantul Florin Tănase au intrat imediat după pauză, mijlocaşul Dragoş Nedelcu a fost trimis pe teren în min. 61, iar fundaşul Robert Hodorogea a rămas pe banca de rezerve.

Pentru România au evoluat: Buzbuchi - Enache, Găman, Săpunaru, Vătăjelu - Mateiu (61 Dr. Nedelcu), Ropotan (80 Nedelcearu) - A. Ivan (46 Hora), Răduţ (61 Benzar), Păun (46 Fl. Tănase) - Alibec (61 Rotariu).

În primele două partide, tricolorii, care vor reveni duminică acasă, au învins cu 5-1 pe Torpedo Kutaisi (Georgia) şi cu 1-0 pe Zimbru Chişinău.