Victorie plătită scump de CVM Tomis

Volei (m) / DA1, etapa a 6-a: CVM TOMIS CONSTANȚA - CSM BUCUREȘTI 3:1

Sport 25 Noiembrie 2015 / 23:42 2501 accesări

Dragoş Pavel a fost principalul artizan al victoriei constănţene, reuşind 28 de puncte pentru CVM Tomis

Dragoş Pavel şi Sergiu Stancu au blocat decisiv în finalul meciului

Andrei Laza a suferit o nedorită accidentare în finalul partidei

Tomis a reuşit 17 blocaje în partida de miercuri

Cu excepţia setului al treilea, duelul dintre Tomis şi CSM a fost unul pe muchie de cuţit

Voleibaliştii Tomisului au mulţumit spectatorilor pentru susţinere

Miercuri seară, în Sala Sporturilor din Constanţa, Club Volei Municipal Tomis Constanţa a obţinut o victorie importantă, de trei puncte, în confruntarea cu CSM Bucureşti, din etapa a 6-a a Diviziei A1, scor 3:1 (21:25, 27:25, 25:15, 25:23). Campioana României la volei masculin a plătit însă scump acest succes, Andrei Laza suferind o nedorită accidentare în finalul partidei, astfel că situaţia din lotul Tomisului devin tot mai dificilă.

Întâlnirea cu CSM a început nefast pentru Tomis, care a cedat în primul set, după ce a condus cu 19:16. Oaspeţii au punctat de patru ori consecutiv, au preluat conducerea, 20:19, Tomis a egalat, însă tot echipa vizitatoare a mai reuşit o serie de patru puncte, decisivă pentru adjudecarea setului, cu 25:21. În setul secund, formaţia constănţeană a condus în permanenţă pe tabela de marcaj, dar bucureştenii au egalat la 23. Din fericire, pe final de set, Tomis a punctat pentru a restabili egalitatea, iar cu moralul ridicat jucătorii antrenaţi de Martin Stoev şi Radu Began au dominat categoric al treilea set, câştigat la zece puncte diferenţă. Ultimul set al partidei a fost unul în care voleibaliştii constănţeni au avut puterea să revină spectaculos, de la 11:16, egalând la 19, moment în care s-a produs nedorita accidentare a lui Laza, entorsă la glezna piciorului drept. Oaspeţii au profitat şi au preluat conducerea, scor 23:21, dar blocajele lui Sergiu Stancu şi Dragoş Pavel, universalul Tomisului fiind şi cel mai bun jucător al partidei de miercuri, cu 28 de puncte realizate, au stopat echipa vizitatoare în tentativa ei de a duce meciul în decisiv. A fost rândul gazdelor să-şi treacă în cont patru puncte la rând, care au stabilit învingătoarea, la capătul unui joc extrem de disputat, exceptând al treilea set.
Au evoluat următoarele formaţii - CVM Tomis: Mitev 6p (4 blocaje) - D. Pavel 28p (4 blocaje şi 2 aşi), Stancu 5p, Laza 11p (6 blocaje), Ananiev 17p, Gotch 4p şi Skundric - libero (au mai jucat: Muscină şi Mihalescu 1p); CSM: Sukochev 9p - Bontea 8p, Aldea 10p, Milotin 5p, Sinţov 12p, C. Miron 12p şi P. Cămui - libero (au mai jucat: Cl. Dumitru, Bratosin 1p şi Dusharme 5p). Au arbitrat: Mirel Zaharescu şi George Grădinaru (ambii din Galaţi).

DECLARAȚII DUPĂ MECI

„O victorie foarte muncită şi de care aveam mare nevoie. Din păcate, o victorie obţinută cu preţul unei accidentări a lui Andrei Laza. Ne bucurăm pentru această victorie şi pentru publicul prezent, care ne-a susţinut. Victoria este şi a publicului, cu siguranţă”, a declarat căpitanul Tomisului, Sergiu Stancu.
„Toate partidele sunt dificile din cauza problemelor din tabăra noastră. Am obţinut trei puncte extrem de importante, iar experienţa şi-a spus cuvântul în final”, a spus, la finalul partidei, antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev.

TRICOLORUL A OBŢINUT UN PUNCT LA ZALĂU

Celelalte rezultate ale etapei: U. Cluj - Explorări Baia Mare 0:3 (11:25, 23:25, 17:25), AS Volei Club Caransebeș - VCM Piatra Neamț 3:0 (25:12, 25:18, 25:20), Arcada Galați - Dinamo București 3:0 (25:15, 25:21, 25:20), Unirea Dej - SCM U. Craiova 1:3 (19:25, 19:25, 25:18, 22:25), ACSVM Zalău - Tricolorul LMV Ploiești 3:2 (27:29, 25:10, 25:12, 19:25, 15:8).
Clasament: 1. AS Volei Club Caransebeș 15p (setaveraj: 15:5), 2. SCM U. Craiova 15p (18:8), 3. Explorări Baia Mare 14p (16:6), 4. ACSVM Zalău 13p (16:8), 5. Arcada Galați 12p (14:9), 6. Tricolorul LMV Ploiești 11p (14:9), 7. CVM TOMIS CONSTANȚA 11p (15:12), 8. CSM București 6p (8:12), 9. Unirea Dej 5p (9:16), 10. Dinamo București 4p (7:15), 11. VCM Piatra Neamț 1p (2:18), 12. U. Cluj 1p (2:18, punctaveraj inferior).