Viitorul, înfrângere în play-off-ul UEFA Europa League

Joi seară, la Ovidiu

Sport 17 August 2017 / 23:40 941 accesări

Jucătorii Viitorului s-au bucurat după golul egalizator, însă la final victoria a aparţinut oaspeţilor

Manșa tur a confruntării dintre FC Viitorul, campioana României, și FC Salzburg, campioana Austriei, desfășurată joi seară, pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, s-a încheiat cu victoria echipei oaspete, cu scorul de 3-1 (Hwang 2, Wolf 29, Dabbur 31 / Țucudean 7). În urma acestui rezultat, dar şi după modul cum s-a desfăşurat meciul de la Ovidiu, Salzburg este cu un pas în grupele UEL, fiijnd greu de crezut că Viitorul poate răsturna în deplasare scorul înregistrat în manşa tur.

Jucătorii antrenați de Gheorghe Hagi au avut o evoluție mai slabă, austriecii controlând întâlnirea de la Ovidiu, iar portarul Rîmniceanu a mai avut câteva intervenţii salvatoare, limitând proporţiile scorului. Chiţu a ratat o ocazie uriaşă în debutul reprizei a doua, iar Ţucudean, în prelungirile jocului, a fost şi el aproape de a reduce din diferenţă.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Boli, Țîru (46 Hodorogea), M. Constantin, Cr. Ganea - D. Lopez, Mladen, Vînă - A. Chițu (72 Eric), Țucudean, Cicâldău (50 Fl. Coman); FC Salzburg (antrenor Marco Rose): Stankovic - Lainer, Miranda, Caleta-Car, Ulmer - Rzatkowski (70 Haidara), Wolf (81 Minanino), Samassekou, Berisha - Hwang (75 Gulbrandsen), Dabbur. Cartonaşe galbene: D. Lopez, Mladen, Eric / Miranda. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Anglia, avându-l la centru pe Anthony Taylor.

Partida retur se va disputa joi, 24 august, de la ora 20.00, la Salzburg.