Viktoria Plzen, eliminată în optimile de finală ale Cupei Cehiei

26 Octombrie 2016 / 22:37 371 accesări

Viktoria Plzen, adversara Astrei Giurgiu din grupa E a Europa League, a fost eliminată, miercuri, din Cupa Cehiei, după ce a pierdut meciul disputat pe terenul divizionarei secunde FC Opava, scor 2-4, în optimile de finală ale competiţiei.

Plzen a deschis scorul în minutul 13, prin Jan Suchan, dar a fost egalată în minutul 45, după golul lui Janetzky. Gazdele au preluat conducerea în minutul 68, cu golul dat de Jurecka, iar cu opt minute înainte de final s-au distanţat la 3-1, după ce a marcat şi Zidek. Lukas Hejda a redus diferenţa pentru Plzen, în minutul 89, însă FC Opava avea să mai înscrie încă o dată în prelungirile confruntării, prin Jursa.

Antrenorul Viktoriei Plzen, Roman Pivarnik, a folosit următoarea echipă: Bolek - Mateju, Hejda, Baranek, Zeman - Kace (Bakos 72'), Hrosovsky - Duris, Suchan (Kopic 61'), Kovarik - Poznar (Horava 61').

Pentru Viktoria Plzen urmează partida de campionat cu Dukla Praga, apoi confruntarea cu Astra Giurgiu, programată joi, 3 noiembrie, de la 20:00, în România, în runda a 4-a din grupa E a Europa League. În Cehia, Plzen a fost învinsă de Astra, scor 1-2.