Zenit Sankt Petersburg a suferit prima înfrângere a sezonului

27 Octombrie 2016 / 20:47 421 accesări

Zenit Sankt Petersburg, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, a pierdut, joi, scor 0-4, meciul disputat în deplasare cu Anji Mahacikala, în optimile de finală ale Cupei Rusiei.

Golurile partidei au fost marcate de Shamil Gasanov, în minutul 29, Pylyp Budkivsky, care a reuşit o "dublă", în minutele 62 şi 69, şi Bernard Berisha, în minutul 79. Este prima înfrângere suferită de fotbaliştii lui Mircea Lucescu în toate competiţiile acestui sezon. Până la acest meci, Zenit era neînvinsă în toate competiţiile acestui sezon.

Echipa trimisă în teren de Mircea Lucescu: Kerzhakov - Anyukov, Neto, Lombaerts, Zhirkov - Giuliano, Garcia, Mauricio - Mak, Dzyuba, Shatov. Pe parcurs au mai intrat Axel Witsel şi Aleksandr Kokorin. În minutul 58, portarul Mikhail Kerzhakov a fost eliminat.

În urma acestui rezultat, Anji a obţinut calificarea în sferturile de finală ale Cupei Rusiei, acolo unde au mai acces, până acum, Tosno, FK Ufa, Ural şi Rubin Kazan.