A doua înfrângere în campionat pentru HC Dobrogea Sud

Handbal masculin / Liga Naţională, etapa a 2-a

Sport 05 Septembrie 2019 / 21:44 1235 accesări

Irakli Chikovani a înscris nouă goluri pentru HCDS în partida de joi

Ultimul meci susţinut de HC Dobrogea Sud Constanţa înaintea returului cu Antalyaspor, din Cupa EHF la handbal masculin, s-a încheiat cu o înfrângere în duelul cu Potaissa Turda, din etapa a doua a Ligii Naţionale. Joi seară, în Sala Sporturilor din Constanţa, HC Dobrogea Sud a cedat în confruntarea cu Potaissa, scor 27-32, la pauză 10-17, evoluţia din prima repriză a handbaliştilor pregătiţi de Zvonko Sundovski şi George Buricea fiind decisivă în stabilirea învingătoarei.

Golurile echipei constănţene au fost înscrise de Chikovani 9, Omar 5, Nistor 4, Malinovic 3, Csog 3, Simovic 2 şi Andrei 1.

Celelalte rezultate din partidele disputate joi, în etapa a doua: CSM Reşiţa - CSM Bacău 30-37 (14-23), HC Buzău - CSM Focşani 23-28 (12-12), SCM Politehnica Timişoara - Minaur Baia Mare 26-26 (12-11), Dunărea Călăraşi - CSA Steaua Bucureşti 28-28 (13-14), CSM Vaslui - CSM Făgăraş 28-23 (13-9). Ultimul meci din etapa a doua, CSM Bucureşti - Dinamo Bucureşti, se va disputa sâmbătă, 7 septembrie, de la ora 12.30 (în direct la TVR 1).

Duminică, 8 septembrie, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Constanţa, HCDS va înfrunta formaţia Cip Travel Antalyaspor, în manşa secundă a primului tur din Cupa EHF. În tur, scorul a fost egal, 24-24.