A doua victorie pentru România la CM de handbal feminin

Sport 07 Decembrie 2015 / 19:23 947 accesări

Al doilea meci susținut de handbalistele tricolore la a 22-a ediție a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca a adus și a doua victorie pentru România în Grupa D. După 47-14 cu Puerto Rico, jucătoarele antrenate de suedezul Tomas Ryde au învins luni, la Frederikshavn, Kazahstanul, cu scorul de 36-20. Condusă la începutul partidei, scor 6-4, echipa noastră a întors rezultatul și a intrat la pauză în avantaj, scor 18-12. În repriza a doua, diferența pe tabela de marcaj a crescut, dar la final au rămas numai 16 goluri avantaj pentru tricolore. Pentru România au înscris Manea 6 goluri, Nechita 6g, Buceschi 5g, Ardean-Elisei 5g, Chiper 3g, Tănăsie 3g, Geiger 2g, Brădeanu 2g, Pintea 2g, Neagu 1g și Vizitiu 1g. „Am început cu foarte multe greșeli, dar problema este că am continuat la fel. Ne bucurăm pentru victorie, dar cred că trebuia să intrăm în joc mai concentrate. Trebuie să eliminăm aceste greșeli în următoarele meciuri, împotriva unor echipe puternice”, a declarat Ada Nechita, după încheierea partidei, la Dolce Sport.

Următorul joc al României în grupă este programat marţi, 8 decembrie, de la ora 19.15 (în direct la Dolce Sport 1), cu Spania. Formația noastră va mai întâlni Norvegia (joi, 10 decembrie, ora 21.30) şi Rusia (vineri, 11 decembrie, ora 19.15).