A patra remiză pentru FC Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 4-a: ASTRA GIURGIU - FC VIITORUL 2-2

Sport 03 August 2015 / 00:00 706 accesări

Etapa a patra a Ligii 1 la fotbal a consemnat al patrulea rezultat de egalitate din actualul sezon pentru FC Viitorul, formația pregătită de Gică Hagi terminând la egalitate, aseară, la Giurgiu, scor 2-2, în duelul cu echipa locală Astra. După un început liniștit de meci, defensiva Viitorului a cedat în minutul 40, după cornerul executat de Budescu, portarul Buzbuchi fiind depășit în duelul aerian de fundașul Valerică Găman. Replica Viitorului a fost promptă și în minutul 43 a venit reușita lui Florin Cernat, care a reluat spectaculos, din voleu, mingea centrată de Florin Tănase. Ambele echipe au căutat lovitura decisivă în repriza a doua, iar șansa a surâs gazdelor, Budescu fructificând o lovitură liberă în minutul 80, după ce l-a surprins, din nou, pe Buzbuchi. Viitorul a forțat pe final egalarea și după ratarea lui Benzar, care nu l-a putut învinge pe Silviu Lung jr., a venit lovitura de cap a lui Florin Cernat, din al doilea minut al prelungirilor, astfel că formația constănțeană se menține neînvinsă în actualul campionat.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Buzbuchi - Benzar, I. Filip, Mitrea, Cr. Ganea (84 A. Chițu) - R. Marin, Dr. Nedelcu, Aganovic (75 Mișelăricu) - Fl. Cernat (cpt.), Gavra (68 Ciupe), Fl. Tănase.

Rezultatele partidelor din etapa a 4-a a Ligii 1 la fotbal - vineri: CFR Cluj - FC Voluntari 2-0 (Petrucci 41, Al. Păun 56-pen.), Concordia Chiajna - Petrolul Ploiești 2-2 (Benga 45-autogol, Serediuc 47 / Moussa 36, L. Marinescu 77); sâmbătă: Pandurii Tg. Jiu - CSMS Iași 3-0 (M. Roman II 20, 37, Hora 55), FC Botoșani - FC Steaua București 0-1 (G. Iancu 2); duminică: ASA Tg. Mureș - CS U. Craiova 0-0. Azi, de la ora 21.00 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 și Look TV) este programat ultimul meci al rundei, Dinamo București - ACS Poli Timișoara.

Clasament: 1. ASA 8p (golaveraj: 6-1), 2. FC Steaua 8p (5-1), 3. Pandurii 7p (4-3), 4. CSMS Iași 7p (3-4), 5. Dinamo 5p (2-1), 6. Astra 5p (7-10), 7. FC VIITORUL 4p (7-7), 8. ACS Poli 3p (1-2), 9. FC Voluntari 3p (2-4), 10. CFR* 2p (6-3), 11. FC Botoșani 2p (2-4), 12. Concordia 2p (4-6), 13. CS U. Craiova 2p (1-3), 14. Petrolul* -3p (3-4). * - Echipele CFR și Petrolul sunt penalizate cu câte șase puncte.