A treia remiză pentru Viitorul la Belek

Fotbal

Sport 22 Ianuarie 2018 / 14:01 493 accesări
Jucătorii antrenați de Gheorghe Hagi vor evolua și luni după amiază

Aflată în cantonament la Belek, în Turcia, campioana en titre a României, FC Viitorul, a susținut, luni, un nou joc de verificare. Jucătorii antrenați de Gheorghe Hagi au întâlnit echipa Kapaz, din Azerbaidjan, iar meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1 (1-0). Viitorul a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Mladen, în minutul 6, șut puțin pe lângă poartă de la 22 de metri, și prin Doru Dumitrescu, în minutul 21, mijlocașul în vârstă de 19 ani încercând să-l surprindă pe portarul advers cu un șut de la 45 de metri. Gavra a marcat primul gol al partidei în minutul 29, când a reluat din 6 metri o centrare a lui Doru Dumitrescu. Echipa din Azerbaidjan a restabilit egalitatea în minutul 81, la una dintre puținele situații clare de gol pe care și le-a creat de-a lungul întâlnirii.

Au evoluat următoarele formații - FC Viitorul (manager tehnic Gheoerghe Hagi): Buzbuchi (78 Șerban) - Lima (46 Casap), Ghiță, Horj (72 Neciu), De Nooijer - Ciobanu, Mladen, D. Dumitrescu - Voduț (64 Pop), Drăguș (46 Mățan), Gavra (72 Alexi Pitu); Kapaz (antrenor: Yunis Huseynov): Litovcenko - Jalilov, Narimanov, R. Shakhrijar, A. Shakhrijar - De Souza - Zargarov, Rzajev, Manozhgaladze, Huseynov - Sadigov; au mai intrat: Javadov, Aboullazade, Jahangirov, Sattarly, Dario.

Tot luni, de la ora 16.00, în cantonamentul din Turcia, FC Viitorul va întâlni și pe FC Rostov (Rusia).