Abibula şi Grădinaru, la seniori, şi Tulea, la tineret, campioni naţionali la înot în bazin scurt

La Campionatele Naţionale pentru seniori, tineret şi juniori de la Miercurea Ciuc

Sport 28 Noiembrie 2018 / 16:02 1888 accesări

Atila Abibula (centru) şi Sebastian Tulea (dreapta), pe podium la 200 de metri bras

Răzvan Grădinaru a obținut trei medalii, două de aur și una de argint

Alexandru Preda, vicecampion naţional la juniori

Eugen Susanu, medalie de bronz la juniori

Sebastian Tulea și antrenorul Răzvan Florea

Antrenorul Octavian Tileagă și Alexandru Preda

Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt (25 de metri) pentru seniori, tineret şi juniori s-au desfăşurat, în premieră pentru nataţia românescă, la Miercurea Ciuc, în noul bazin „Csiki Csobbano” din localitate. Sportivii constănţeni au avut o comportare foarte bună, fiind obţinute patru titluri naţionale. Răzvan Grădinaru, sportiv legitimat la CS Farul Constanţa, a devenit dublu campion naţional la seniori în probele de 100 de metri mixt, cu timpul de 56 de secunde şi 39 de sutimi, şi de 100 de metri bras, cu timpul de un minut, două secunde şi 12 sutimi, și vicecampion naţional la 50 de metri bras seniori cu timpul de 28 de secunde şi 21 de sutimi.

Al treilea titlu pentru Constanța la seniori l-a obținut Atila Abibula, sportiv legitimat tot la CS Farul şi pregătit de antrenoarea Veronica Macovei, în proba de 200 de metri bras, cu timpul de 2 minute 15 secunde şi 65 de sutimi. În aceeaşi probă, Sebastian Tulea, sportiv legitimat la Palatul Copiilor Constanţa şi pregătit de Răzvan Florea, a cucerit medalia de bronz la seniori şi a devenit campion naţional la tineret, cu timpul de 2 minute 17 secunde şi 75 de sutimi.

Sebastian Tulea s-a mai clasat pe locul 4 la tineret la 50 de metri bras, cu timpul de 29 de secunde şi 55 de sutimi.

Alexandru Preda, sportiv legitimat la Palatul Copiilor Constanţa şi antrenat de Octavian Tileagă, a devenit vicecampion naţional la juniori în proba de 200 de metri bras, cu timpul de 2 minute 25 secunde şi 83 de sutimi, şi a ocupat locul 4 la juniori la 100 de metri bras, cu timpul de un minut, şase secunde şi 26 de sutimi.

Eugen Susanu, sportiv legitimat la Atena Sport Club Constanţa şi pregătit de Răzvan Florea, a obţinut medalia de bronz la juniori în proba de 50 de metri liber, cu timpul de 23 de secunde şi 93 de sutimi.

La tineret, în proba de 1.500 m liber, Mihai Popescu, sportiv legitimat la Palatul Copiilor Constanţa şi pregătit de Octavian Tileagă, s-a clasat pe locul 4, cu timpul de 16 minute 41 de secunde şi 95 de sutimi.