Academia Hagi 2006 reprezintă România la Danone Nations Cup

În perioada 10-12 octombrie, la Barcelona

Sport 09 Octombrie 2019 / 17:29 564 accesări

Turneul mondial Danone Nations Cup, programat la Barcelona în perioada 10-12 octombrie, aduce la start şi România, care va fi reprezentată de Academiei Hagi, generaţia 2006, câștigătoare Cupei Hagi-Danone în 2018.

Jucătorii pregătiți de Stelian Caluda (antrenor) și Mihai Stere (director coordonator) s-au impus în competiția națională anul trecut, după ce au învins în finală, cu scorul de 4-0, pe New Stars București. Constănțenii au plecat miercuri dimineață spre Catalunya și vor evolua în Grupa B la Danone Nations Cup, urmând să întâlnească Maroc, Spania, China și Olanda.

Lotul Academiei Hagi 2006 care participă la Danone Nations Cup: Rafael Munteanu şi Alberto Cimpoeșu - portari; Ramon Giurgiu, Mario Dudu, Cătălin Cusmenco, Mario Raftu, Eduard Gordin, Sergiu Gică, Ionuț Cercel, Eduard Chihaia, Enes Sali şi Luca Băsceanu - jucători de câmp. Antrenor: Stelian Caluda.

Din cele patru grupe a câte cinci echipe, primele două clasate din fiecare grupă vor obține calificarea în sferturile de finală. Formaţiile de pe locurile 3, 4 și 5 în grupe vor disputa în meciuri de clasament. Toate partidele din faza grupelor vor avea loc joi, în prima zi de întreceri. Durata unei partide la Danone Nations Cup este de 20 de minute.