Ajax a detonat „bomba” pe „Santiago Bernabeu”

Fotbal / UEFA Champions League, optimi de finală, manşa retur

Sport 06 Martie 2019 / 09:09 596 accesări

Surpriză uriaşă, marţi seară, de la ora 22.00, pe stadionul „Santiago Bernabeu” din Madrid, în manșa retur a optimilor de finală din Liga Campionilor la fotbal. Ajax Amsterdam a eliminat deţinătoarea trofeului, Real Madrid, după ce în tur victoria a aparţinut „galacticilor”. Dar, în retur, Ajax a fost „galactică”, iar rezultatul final a fost unul la care nu s-ar fi gândit nici cel mai fanatic suporter al formaţiei din Amsterdam. Câştigătoarea ultimelor trei ediţii ale UEFA Champions League ratează astfel prezenţa în sferturi, iar actualul sezon este unul total ratat pentru Real Madrid.

În celălalt joc desfăşurat marţi seară, Tottenham Hotspur s-a impus şi în deplasare, învingând la Dortmund. Tottenham ajunge pentru a doua oară în istorie în sferturile Ligii Campionilor, după ce, în sezonul 2010-2011, a fost eliminată, în această fază a competiţiei, de Real Madrid.

Rezultate: Borussia Dortmund - Tottenham Hotspur 0-1 (H. Kane 48) - în tur: 0-3 și Real Madrid - Ajax Amsterdam 1-4 (Asensio 70 / Ziyech 7, Neres 18, D. Tadic 62, Schone 72) - în tur: 2-1.

Tottenham Hotspur și Ajax Amsterdam sunt primele echipe calificate în sferturile de finală ale actualei ediţii din UEFA Champions League.

Miercuri seară, tot de la ora 22.00, vor avea loc alte două meciuri din optimi: FC Porto - AS Roma (în tur: 1-2) și Paris Saint Germain - Manchester United (în tur: 2-0). Întâlnirile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look TV.