Ajax a mai făcut o victimă de lux în UEFA Champions League

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manşa retur

Sport 17 Aprilie 2019 / 09:14 472 accesări
Ajax Amsterdam se califică în penultimul act al celei mai importante competiţii europene intercluburi după 23 de ani (sursa foto: Facebook UEFA Champions League)

Marţi seară au fost stabilite primele două semifinaliste din actuala ediţie a Ligii Campionilor la fotbal. FC Barcelona, cu Lionel Messi în prim plan, a dispus la scor de forfait de Manchester United, iar Ajax Amsterdam a mai reuşit un succes important în deplasare. După ce a trecut în optimi de Real Madrid, deţinătoarea trofeului, Ajax a eliminat-o în sferturi şi pe Juventus Torino. Cristiano Ronaldo a deschis scorul, după care formaţia olandeză a marcat golurile victoriei. După 23 de ani, Ajax ajunge din nou în semifinalele celei mai importante competiţii europene intercluburi.

Rezultatele din manşa retur a sferturilor de finală din UEFA Champions League: FC Barcelona - Manchester United 3-0 (Messi 16, 20, Coutinho 61) - în tur: 1-0 şi Juventus Torino - Ajax Amsterdam 1-2 (Cr. Ronaldo 28 / Van de Beeck 34, De Ligt 67) - în tur: 1-1.

Miercuri seară, de la ora 22.00 (în direct la Digi Sport, Telekom Sport şi Look TV), se vor disputa şi celelalte două partide din manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Campionilor: Manchester City - Tottenham Hotspur (în tur: 0-1) şi FC Porto - FC Liverpool (în tur: 0-2).