Al doilea succes pentru Axiopolis, prima înfrângere pentru Viitorul II

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 7-a

Sport 16 Octombrie 2016 / 16:07 541 accesări
Vasile Enache, antrenor Axiopolis Sport Cernavodă: „E bine că am depășit o perioadă mai puțin fastă și e foarte importantă victoria, ca să ne deblocăm psihic”

FC Viitorul II a pierdut șefia clasamentului în Liga a 3-a la fotbal, după eșecul suferit în etapa a 7-a, 1-2 în deplasare cu SC Popești Leordeni, a treia clasată. Gazdele au punctat prin Nicușor Romanescu, în minutele 31 și 59, golul de onoare al constănțenilor fiind marcat de Andrei Rusu, în minutul 90+4. Prima înfrângere din acest campionat a venit și pe fondul problemelor de lot, pentru că majoritatea jucătorilor eligibili pentru Youth League, care constituiau osatura echipei din Liga a 3-a, au evoluat de această dată în Campionatul Național de juniori, pentru a face repetiția generală înaintea meciului de miercuri de la Tiraspol, manșa retur din primul tur eliminatoriu al UEFA Youth League. Dintre cei 14 care au jucat la Popești Leordeni, doar Cicâldău și Ene vor face deplasarea în Transnistria!

Au evoluat pentru FC Viitorul II (antrenori Cristian Cămui și Vasile Mănăilă): Dur-Bozoancă - A. Rusu, Hodorogea, Mitache, Margină - Neniță (75 Vidrăsan), Bg. Vasile, Vînă (75 Panait) - Cioablă (65 Cicâldău), Cr. Ene, Cruceru.

„Prima înfrângere din acest campionat a venit pe fondul unui joc slab al nostru, în special în prima repriză. Din păcate, nu am reușit să facem față unei echipe mult mai experimentate, cu jucători care au evoluat în primele două divizii. Ne-au dominat la mijlocul terenului, așa cum mă așteptam. O mare problemă a fost și terenul denivelat, la care ei, fiind mai maturi, s-au adaptat mai repede. Sunt dezamăgit de evoluția câtorva jucători, cum ar fi Cioablă, Vînă sau Neniță, care nu s-au ridicat la nivelul partidei, de aici și dezechilibrul. În plus, Rusu a făcut o greșeală copilărească la primul gol. Este un eșec din care trebuie să tragem învățămintele necesare și să mergem mai departe”, a declarat Cristian Cămui.

AL DOILEA SUCCES AL SEZONULUI PENTRU AXIOPOLIS

În schimb, Axiopolis Sport Cernavodă a reușit o victorie fără dubii în fața ultimei clasate, Arsenal Malu. A fost 4-1 pentru gazde, care au înscris prin Husein (11), Fotescu (32, 47) și Metcher (75), golul oaspeților fiind reușit de Jelescu (78). În ciuda acestei victorii comode, dunărenii au terminat partida în nouă jucători! Benghea a văzut cartonașul roșu direct, pentru că a ripostat la o altercație cu un adversar, iar Andrei Celnicu a fost eliminat în minutul 84, pentru cumul de cartonașe galbene.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Vasile Enache): Mirică - G. Rusu, Zaharia, Andreescu, Benghea - Moldoveanu, I. Gheorghe, Al. Hristu (55 C. Dumitrescu) - Fotescu (60 A. Celnicu), Husein (75 Antip), Dogaru (70 Metcher).

„A fost un meci la discreția noastră, iar pe lângă cele patru goluri am mai avut 4-5 ratări singuri cu portarul. E bine că am depășit o perioadă mai puțin fastă și e foarte importantă victoria, ca să ne deblocăm psihic”, a spus Vasile Enache. Din păcate, Axiopolis a rămas fără unul dintre portari, George Celnicu, plecat la muncă în Germania! Rezerva lui Mirică va fi juniorul Cristian Nanu.

Iată și celelalte rezultate ale etapei: Dinamo II București - Petrolistul Boldești 2-0; ACS Înainte Modelu - AFC Astra II Giurgiu 0-0; Metaloglobus București - Viitorul Domnești 1-0; Delta Dobrogea Tulcea - CS Tunari 1-2; CSM Oltenița - Unirea Slobozia 2-3.

Clasament Seria a 2-a: 1. Metaloglobus București 19 puncte (golaveraj 16-7); 2. FC Viitorul II Constanța 16p (20-8); 3. SC Popești Leordeni 14p (8-4); 4. CS Tunari 14p (10-8); 5. AFC Astra II Giurgiu 11p (11-9); 6. ACS Înainte Modelu 10p (15-14); 7. Unirea Slobozia 10p (11-10); 8. Dinamo II București 9p (11-10); 9. CSM Oltenița 7p (12-13); 10. Viitorul Domnești 7p (10-11); 11. Delta Dobrogea Tulcea 7p (11-14); 12. Axiopolis Sport Cernavodă 7p (12-16); 13. Petrolistul Boldești 6p (9-16); 14. Arsenal Malu 0p (5-20).