Al patrulea eșec consecutiv pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 14-a: ACADEMICA ARGEȘ - FC FARUL CONSTANȚA 2-0

Sport 24 Noiembrie 2014 / 00:00 1164 accesări

FC Farul Constanța, echipă pregătită de Ion Barbu și Gică Mina, se afundă din ce în ce mai mult în subsolul clasamentului Seriei 1 a Ligii a II-a la fotbal, după ce a înregistrat, sâmbătă, a patra înfrângere consecutivă, scor 0-2 (Vl. Rusu 47, Popovici 52), în fieful ocupantei poziției secunde, Academica Argeș, în etapa a 14-a. Fără mai mulți jucători de bază, dar cu promisiunea acordării unei prime-record în valoare totală de 15.000 de lei, constănțenii au rezistat fără să primească gol timp de o repriză, perioadă în care gazdele nu și-au creat mari ocazii de a marca. La două minute de la reluare, Vl. Rusu a păcălit defensiva grupării de pe litoral, a scăpat singur și a deschis scorul. Diferența s-a majorat după doar cinci minute, când fostul jucător al Farului, S. Chițu, l-a servit perfect pe Popovici, care a șutat fără speranțe pentru Ciucă, pecetluind soarta partidei.

„Nu am ce să le reproșez băieților, pentru că au arătat o altfel de atitudine la acest meci. Am făcut o primă repriză bună, când chiar am dominat, dar am ratat câteva mari ocazii. În plus, arbitrii nu ne-au acordat două lovituri de pedeapsă foarte clare, iar la primul gol al gazdelor mi s-a părut ofsaid”, a spus antrenorul principal al Farului, Ion Barbu.

Au evoluat pentru FC Farul: S. Ciucă - Cl. Popa, Straton, Miulescu, Szalkai - Ochia - Scărlătescu (79 Pîslaru), R. Neagoe, I. Plămadă (67 Igiroșanu) - Ivănică, Al. Muscă (90 Caciandone).

Rezultatele etapei: Academica Argeș - FC Farul Constanţa 2-0, Unirea Slobozia - Săgeata Năvodari 3-2, ACS Berceni - CS Baloteşti 1-1, Rapid CFR Suceava - CF Brăila 2-1, SC Bacău - FCM Dorohoi 2-0, FC Voluntari - Gloria Buzău 5-1.

Clasament: 1. Voluntari 34p, 2. Academica Argeș 27p, 3. Suceava 25p, 4. SĂGEATA NĂVODARI 24p, 5. Slobozia 19p (golaveraj: 18-15), 6. Brăila 19p (18-20), 7. Buzău 19p (16-26), 8. Bacău 17p, 9. Berceni 15p, 10. FC FARUL CONSTANȚA 11p, 11. Balotești 10p, 12. Dorohoi 9p.