Alba Blaj a obţinut prima victorie în grupele Ligii Campionilor la volei feminin

21 Februarie 2017 / 22:05 351 accesări

Echipa feminină de volei Alba Blaj, campioana României, a câştigat, marţi, meciul din deplasare cu Dinamo Krasnodar, scor 3-0 (25-18, 25-18, 25-17), în grupa B a Ligii Campionilor.

Victoria împotriva deținătoarei Cupei CEV este cel mai important rezultat european din istoria clubului Alba Blaj, înființat în urmă cu 6 ani. Totuşi, româncele nu mai aveau nicio şansă de calificare în runda următoare a Ligii Campionilor.

Volei Alba Blaj (antrenor Darko Zakoc): Ana Antonijevic – Adina Salaoru (cpt.), Nadja Ninkovic, Samara Rodrigues, Tatsiana Markevich, Nneka Onyejekwe, Marina Vujovic (libero); Dubravka Djuric, Ana Maria Berdilă, Rebecka Lazic, Ana Grbac, Lisa Kramer.

Alba Blaj se poate califica în play-off-ul Cupei CEV, a doua competiţie ca valoare, dacă se va clasa pe locul trei în grupa B. Dinamo Moscova şi Volero Zurich se află pe primele poziţii, cu câte 10 puncte, Dinamo Krasnodar are 4 puncte, iar Alba Blaj a acumulat 3 puncte.

În ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor, Volei Alba Blaj va întâlni pe teren propriu Dinamo Moscova, miercuri, în Sala Polivalentă din Sibiu.