Alex Măţan şi Tudor Băluţă, decisivi în victoria României în partida cu Serbia

Fotbal / Turul de Elită - preliminariile Campionatului European Under 19

Sport 22 Martie 2018 / 09:12 1197 accesări
Alexandru Măţan (nr. 10) a reuşit o dublă în meciul disputat miercuri seară, la Ploieşti (sursa foto: www.frf.ro)

În primul meci susţinut în Grupa a 4-a a Turului de Elită de calificare la turneul final al Campionatului European de fotbal Under 19, miercuri seară, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, România a învins categoric Serbia, cu scorul de 4-0. La acest succes au contribuit din plin jucătorii Viitorului, mijlocaşul Alexandru Măţan marcând două goluri, în minutele 20 (reluare din marginea careului mic) şi 61 (după o frumoasă acţiune personală), iar mijlocaşul Tudor Băluţă a înscris în minutul 55 (şut plasat, la colţul lung, din interiorul careului). Tudor Băluţă a fost şi el aproape de o dublă, trimiţînd mingea în bara transversală în finalul primei reprize, în minutul 44, cu un şut de la distanţă. Al patrulea gol al tricolorilor a fost reuşit de Moruţan, în minutul 23. Măţan, Tudor Băluţă şi fundaşul stânga Robert Neciu, tot de la Viitorul, au jucat tot meciul, doar Măţan fiind înlocuit în minutul 68 de un alt jucător de la Viitorul, atacantul Denis Drăguş. Mijlocașul Radu Boboc, un alt jucător de la Viitorul, a fost rezervă în partida de miercuri.

Selecționerul Adrian Boingiu a folosit următorii jucători: A. Vlad - Haruț, Screciu, Dima, Neciu - T. Băluță, M. Dulca - Moruțan (84 Micovschi), Vl. Dragomir (cpt.), Mățan (68 Drăguș) - Sîntean (65 R. Moldoveanu).

În celălalt meci disputat vineri, tot la Ploieşti, Ucraina şi Suedia au încheiat la egalitate, scor 0-0.

ora 19.00: Ucraina - România

La turneul final al Campionatului European de fotbal Under 19, programat în acest an, în perioada 16-29 iulie, în Finlanda, se va califica doar ocupanta primului loc din grupă.