Alexandra Cadanţu şi Katarzyna Piter au pierdut finala probei de dublu de la BRD Bucharest Open

Sport 17 Iulie 2016 / 20:07 484 accesări

Perechea formată din românca Alexandra Cadanţu şi poloneza Katarzyna Piter a pierdut, duminică, meciul cu dublul Jessica Moore/Varatchaya Wongteanchai (Australia/Thailanda), scor 3-6, 6-7 (5), în finala turneului de tenis BRD Bucharest Open, disputat pe zgură la Arenele BNR din Capitală.

Ultimul meci oficial de la BRD Bucharest Open 2016 a durat o oră şi 30 de minute. Românca şi poloneza au avut de două ori avantaj cu break în primul set şi o dată în setul doi, dar nu au reuşit să concretizeze. În fapt, partida a fost una cu multe break-uri pe serviciu, 13.

A fost al doilea turneu jucat înpreună de către Cadanţu şi Piter. Alexandra ocupă în prezent locul 211 în clasamentul mondial de dublu, în timp ce Katarzyna se află pe poziţia 128 WTA.