Știri pe scurt

Sport 29 Mai 2015 / 00:00 553 accesări

Ştefan Radu va fi operat de hernie

Fundaşul echipei Lazio Roma, Ştefan Radu, va fi operat în zilele următoare de hernie şi nu va juca în meciul cu SSC Napoli, din ultima etapă a campionatului Italiei. Fotbalistul român va fi operat la clinica Paideia din Roma. Radu a suferit şi o întindere la coapsa stângă în finala Cupei Italiei, în care a marcat un gol, dar pe care Lazio a pierdut-o în faţa formaţiei Juventus Torino, scor 1-2 după prelungiri. Partida SSC Napoli - Lazio Roma, din ultima etapă a campionatului italian, se va disputa duminică, de la ora 21.45.

Rafael Benitez va pleca de la Napoli

Antrenorul spaniol Rafael Benitez a anunţat ieri că va pleca de la Napoli la finalul sezonului, după meciul cu Lazio de duminică, partidă care poate aduce calificarea echipei sale în play-off-ul Ligii Campionilor. „După doi ani, experienţa mea la Napoli se încheie. Dar vreau să închei cu o victorie”, a declarat Benitez, care a mulţumit fanilor şi preşedintelui Aurelio De Laurentiis pentru sprijin. Napoli va întâlni duminică echipa Lazio, în ultima etapă a campionatului italian, iar în cazul unei victorii va încheia pe locul 3 al clasamentului şi se va califica pentru play-off-ul Ligii Campionilor. Benitez ar putea ajunge la Real Madrid, după ce italianul Carlo Ancelotti a fost demis luni.

Ancelotti va anunţa săptămâna viitoare dacă merge la AC Milan

Tehnicianul Carlo Ancelotti, demis de la Real, s-a întâlnit ieri, la Madrid, cu administratorul delegat al AC Milan, Adrian Galliano, şi a declarat că va decide pe 3 iunie dacă va prelua gruparea milaneză. Ancelotti a fost demis luni de la Real Madrid, formație pe care o pregătea din 2013. În acest sezon, AC Milan a fost pregătită de Filippo Inzaghi, iar înainte de ultima etapă ocupă locul 10 în campionatul Italiei.

Alan şi Lukaku sunt golgheterii Ligii Europa

Atacanţii Alan (FC Salzburg) şi Romelu Lukaku (Everton) au câştigat titlul de golgheter al actualului sezon al Ligii Europa, ambii reuşind să înscrie câte opt goluri. Pe locurile următoare s-au clasat Carlos Bacca (FC Sevilla), care a marcat două goluri și în finală, şi Gonzalo Higuain (SSC Napoli), ambii cu câte şapte reuşite. Pe ultima treaptă a clasamentului se află Stefanos Athanasiadis (PAOK Salonic), Guillaume Hoarau (Young Boys Berna), Jonathan Soriano (FC Salzburg), Lior Refaelov (FC Bruges) şi Luciano Vietto (Villarreal), toţi cu câte şase goluri.

Echipa lui Olăroiu s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei

Echipa Al Ahli (Emiratele Arabe Unite), antrenată de Cosmin Olăroiu, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor Asiei, după ce a remizat în deplasare, scor 3-3 (0-1), cu formaţia Al Ain, tot din Emiratele Arabe Unite, în manşa secundă a optimilor competiţiei. În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0, iar Al Ahli s-a calificat datorită golurilor marcate în deplasare. În sferturi s-au mai calificat echipele Jeonbuk Motors (Coreea de Sud), Kashiwa Reysol (Japonia), Al Hilal (Arabia Saudită), Lekhwiya (Qatar), Gamba Osaka (Japonia) şi Guangzhou Evergrande (China). Ultima calificată se va stabili după meciul Al Ahli (Arabia Saudită) - Naft Tehran (Iran), scor 0-1 în tur.

Dick Advocaat pleacă de la Sunderland

Tehnicianul olandez Dick Advocaat nu va mai antrena echipa Sunderland, a anunţat gruparea la care este legitimat şi portarul Costel Pantilimon. „Uneori în viaţă trebuie să iei decizii. Am aproape 68 de ani. Mai multe cluburi m-au contactat, dar decizia mea era: Sunderland sau niciun alt club”, a declarat Advocaat. Olandezul a preluat Sunderland în luna martie, în locul lui Gustavo Poyet.

Subotici şi-a prelungit contractul cu Borussia Dortmund

Fundaşul sârb Neven Subotici şi-a prelungit contractul cu Borussia Dortmund pentru încă două sezoane, actuala înţelegere urmând să expire în vara anului 2018. „Sunt extrem de fericit că voi rămâne la Borussia Dortmund. Aici este a doua mea casă. Aştept cu nerăbdare viitoarele succese, pe care să le sărbătorim alături de fanii noştri minunaţi. Vreau să-mi aduc contribuţia la viitorul acestui club”, a declarat Subotici. Jucătorul în vârstă de 26 de ani a fost achiziţionat de Borussia de la FSV Mainz, în 2008, şi a marcat 15 goluri în 186 de meciuri jucate în Bundesliga.

Olimpic Sarajevo a câştigat în premieră Cupa Bosniei-Herţegovina

Echipa Olimpic Sarajevo a câştigat în premieră Cupa Bosniei-Herţegovina, după ce a învins miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 5-4, după executarea loviturilor de departajare, formaţia Siroki Brijej, în manşa retur a finalei competiţiei. La finalul celor 120 de minute, cele două echipe se aflau la egalitate, scor 1-1, rezultat cu care se încheiase şi prima manşă. Olimpic Sarajevo va participa în primul tur preliminar al Ligii Europa în sezonul viitor.