Anderlecht a remizat cu Manchester United

Fotbal / UEFA Europa League, sferturi de finală, manșa tur

Sport 14 Aprilie 2017 / 00:51 1005 accesări
Internaţionalul român Nicolae Stanciu a evoluat pentru Anderlecht Bruxelles până în minutul 65 al confruntării cu Manchester United

Joi seară s-au disputat întâlnirile din cadrul sferturilor de finală ale UEFA Europa League, manșa tur, iar scorurile înregistrate lasă deschisă ecuaţia calificării pentru întâlnirile retur. Totuşi, înaintea partidelor de săptămâna viitoare, Ajax Amsterdam, care a câştigat la două goluri diferenţă pe teren propriu, şi Manchester United, remiză la Bruxelles, au acum prima şansă în duelul pentru prezenţa în semifinalele competiţiei. Nicolae Stanciu a fost titular la Anderlecht Bruxelles şi a jucat până în minutul 65, iar Alex Chipciu a fost trimis în teren în minutul 58 al disputei cu Manchester United. Olympique Lyon şi Celta Vigo s-au impus la limită pe teren propriu, dar returul din Turcia, respectiv din Belgia, va fi decisiv.

Rezultatele meciurilor de joi seară: RSC Anderlecht Bruxelles - Manchester United 1-1 (Dendoncker 86 / H. Mkhitaryan 37), Ajax Amsterdam - Schalke 04 Gelsenkirchen 2-0 (Klaassen 23-pen., 52), Olympique Lyon - Beșiktaș Istanbul 2-1 (Tolisso 83, Morel 85 / Babel 15) și Celta Vigo - KRC Genk 3-2 (Sisto 15, Aspas 18, Guidetti 38 / Klaassen 23, Buffel 67).

Manșa retur este programată la 20 aprilie.

MECI AMÂNAT CU 45 DE MINUTE LA LYON

Startul partidei Olympique Lyon - Beşiktaş Istanbul a fost amânat cu... o repriză, din cauza invadării terenului de către spectatorii francezi. Aceştia au fost nevoiţi să se apere de huliganii turci, care au aruncat cu torţe şi petarde şi i-au atacat pe suporterii echipei gazdă. Pentru a scăpa de loviturile turcilor, spectatorii francezi au intrat pe teren, iar după ce ordinea a fost restabilită întâlnirea a început.

Citeşte şi:

Haos în tribune, creat de fanii turci, la startul meciului Olympique Lyon-Beşiktaş