Anderlecht a remizat cu Standard Liege în etapa a 24-a din campionatul Belgiei

29 Ianuarie 2017 / 22:12 1047 accesări

Anderlecht și Standard Liege au terminat la egalitate, duminică seară, scor 0-0, într-un meci din etapa a 24-a din campionatul Belgiei, iar echipa la care evoluează internaționalul român Răzvan Marin a avut doi jucători mai puțin, după eliminările lui Mladenovic și Belfodil.

Internaționalul român Răzvan Marin a fost integralist pentru Standard Liege, care a început meciul, practic cu un jucător în minus, după eliminarea din minutul 2 a lui Mladenovic. Jucătorul lui Standard a văzut roşu direct, după o tachinare cu Alex Chipciu. Însă reluările au arătat că incidentul n-a fost grav.

Nicolae Stanciu văzut cartonașul galben în minutul 52. Mijlocaşul român a criticat o decizie a arbitrului şi a fost avertizat. Cu un sfert de oră înainte de final, Stanciu a fost înlocuit cu Hanni, în timp ce Chipciu a fost integralist.

În urma acestui rezultat, Anderlecht rămâne pe locul doi în campionatul Belgiei, cu 48 de puncte și nu a putut profita de înfrângerea lui Brugge, scor 0-2, la Gent, în timp ce Standard Liege este în afara locurilor de play-off, pe poziția a 9-a, cu 33 de puncte.

Anderlecht: Boeckx, Appiah, Spajic, Nuytinck, Obradovic, Dendoncker, Tielemans, Trebel, Stanciu, Chipciu, Teodorczyk

Standard: Gillet, Goreux, Scholz, Kosanovic, Mladenovic, Dossevi, Marin, Laifis, Raman, Belfodil, Emond